“İki ülke arasındaki dostluk köprüsünü pekiştireceğiz”

8
Bulgaristan Cumhuriyeti Burgas Valisi Konstantin Grebenarov,
Kırklareli’nin Kardeş Şehri Malko Tırnovo Belediye Başkanı İvan Ivanov
ve beraberindekiler Kırklareli Belediye Başkan V. Sayın Ünal Başkur’u
ziyaret etti.

HABER MERKEZİ

10 Aralık 2010 Cuma günü Kırklareli Belediye Başkanlığı’nı ziyaret eden  Burgas Valisi Konstantin Grebenarov ve Konuk Heyeti Kırklareli Belediye Başkan V. Ünal Başkur ziyaretten duyduğu memnuniyeti belirterek kapıda karşıladı.
Başkanlık Makamına saat 11.15’te gelen Konuk Bulgar Heyetine eşlik eden Kırklareli İl Emniyet Müdürü M. Behzat Canbazoğlu, Kırklareli Vali Yardımcısı İsmail Gültekin ve Belediye Başkan Vekili Ünal Başkur arasında geçen keyifli sohbette Milli içeceğimiz Hardaliye ikram edildi.
Burgas Valisi Grebenarov;  Bulgaristan Kültüründe de Hardaliye içeceğinin bulunduğunu fakat halkın şuanda imalatını yapmadığını, geçmişte Kırklareli’de de olduğu gibi her yerin üzüm bağı olduğunu, ama artık kentsel yapılaşma ile arazilere konutlar inşa edildiğini belirtti. İki ülke arasında ortak Kültürlerin  bulunduğunu ve bu ortak değerlerin yaşatılması adına yapılabilecek her türlü adımda Kırklareli Belediye Başkanlığı’nın katkılarının büyük olduğunu ve iki ülke arasındaki dostluk köprüsünün pekişmesi için harcanan gayreti ve özellikle geçtiğimiz yıl 20.’cisini gerçekleştirdiğimiz Karagöz Kültür Sanat ve Kakava Festivali’ndeki “Balkanlardan Esintiler Gecesi”nin ilk konuk ülkesi olarak Bulgaristan’ın davet edilmesinden onur duyduklarını sözlerine ekledi.
Kırklareli Halkını Burgas’a tatil amaçlı da davet eden, sizleri ülkemizde turist olarak görmek bizleri çok mutlu edecektir diyen Valinin bu daveti üzerine Belediye Başkan Vekili Ünal Başkur; “Halen başta Kardeş Şehrimiz Malko Tırnovo Belediyesi, ardından diğer şehirlerde bulunan Bulgaristanlı dostlarımız  ile ilişkilerimizin derecesi bizleri memnun etmekte fakat bildiğiniz üzere karşılaştığımızı Vize sorununu sebebi ile vatandaşlarımız vize almakta zorlanıyorlar, sınır komşusu olan bu iki ülke arasında böylesine katı kuralların olduğu vize işlemi, birçok vatandaşımızı bu yönde planlayabilecekleri bir tatil veya gezi programından vazgeçiriyor” dedi.
Başkan Başkur’un bu sözleri üzerine Vali  Konstantin Grebenarov, Vize sorunu çözülmesi konusunda ellerinden geleni yapacaklarını belirtti.
Konu üzerine Malko Tırnovo Belediye Başkanı Sayın İvan Ivanov; Kırklareli Belediyesi ile kurulan öncelikle dostluk bağlarından, sonra kültür ve sanat dahil her türlü etkinlikte birlikte olmaktan duydukları memnuniyetlerini belirttiler vize sorunun en kısa sürede çözülmesini diledi.
Kırklareli’nin sanayileşme alanında Burgas’tan daha gelişmiş olduğunu ve halkın çalışma alışkanlıklarını takdir ettiklerini belirtti. Daha sonra  karşılıklı armağanların verilmesinin ardından, gün içinde programlanan etkinliklere katılacak olan Vali ve konuk heyet başkanlık makamından ayrıldı. (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here