Iki günlük su kesintisi Kırklarelilileri çileden çıkardı

20
Iki günlük su kesintisi Kırklarelilileri çileden çıkardı

Geçtiğimiz Pazar günü ilimiz Kırklareli’nde başlayan ve dün gün boyunca devam eden su kesintisi, vatandaşları isyan ettirdi. Arıtma tesislerindeki ana hatta meydana gelen arıza sonucu oluşan su kesintisinin bütün gün sürmesi nedeniyle herkes, soluğu muhtelif yerlerdeki kaynak çeşmelerinde aldı.

Kırklarelililer’in içme suyuna yönelik olarak yaşadığı sıkıntılara her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Geçtiğimiz Pazar günü il genelinde yaşanan su kesintisi problemi, Pazartesi gününe de sarkınca, vatandaşlar büyük sıkıntı içerisinde kaldılar. Durum böyle olunca herkes ellerine bidonları alarak sokaklardaki hayratlara akın etti.

Kırklareli Belediyesi dün konuyla ilgili bir açıklama yayımlayarak şunları kaydetti:

“31 Ocak Pazar günü Kırklareli Barajı Arıtma Tesislerine gelen Ana Boru Hattında, aşırı yağışlardan meydana gelen zemin oynaması sonucu patlak oluşmuştur. Yer zemininin kötü ve uygunsuz oluşu neticesinde arıza, ancak 1 Ocak Pazartesi sabahı tamamlanabilmiştir. Ekiplerimizin 24 saat süren çalışmaları sonucunda arıza giderilmiş olup, şehrimize su verilmeye başlanmıştır.”

Belediye Başkanlığı’nın bu açıklamayı yayımladığı saatlerde, gazetemize ulaşan çok sayıda vatandaş, halen su kesintisinin devam ettiğini belirterek sitemde bulundu. Daha sonra ikinci bir açıklama yayımlayan belediye, sabah 09:30’da başlayan su verme işleminin devam ettiğini kaydederek; “Kırklareli Barajı ana borudaki patlak sonucu şehrimizde kesilen sular, teknik olarak, alçak bölgede bulunan mahallerimizden başlayarak, yüksek bölgemizdeki mahallerimize doğru verilmiştir. (Örneğin Karahıdır Mah. alçak bölge, Yayla Mah. yüksek bölge gibi)” dedi.

Su kesintisinin istenilen ölçüde giderilmemesi nedeniyle tepkili olan vatandaşlara bir açıklama da Belediye Başkan Yardımcısı Ünal Başkur’dan geldi. Başkur; yağan yağmurlar neticesinde, baraj çıkışında yoğunlaşan sulardan ötürü toprak göçmesi gerçekleştiğini söyleyerek; “Terfi istasyonundan arıtma tesislerine giden hat’taki arızanın, 31 Ocak Pazar günü saat 17:00 sularında yapılan ilk müdahaleyle önüne geçilmeye çalışıldı. Arıza geç saatlerde zor da olsa giderildi. 1 Şubat günü (dün) saat 07:00’da onarım sona ermiş, saat 09:00’da da sisteme su verilmiştir.

Saat 11:30’dan sonra tüm sistemde su akışı sağlanmıştır. Sistemin suyla dolması uzun zaman aldığından ötürü, bazı bölgelerimizdeki su akışı, rötarlı olmuş olabilir. Bu da olağan bir durumdur.” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here