İki Başkan’dan Bulgaristan Çıkartması

67
* “Istranca Bölgesi Sürdürülebilir Ortak Korumak ve Geliştirmek” Projesi için Bulgaristan’a giden Muhlis Yavuz ve Serdar Türker toplantı sonrası boş durmadılar.
HABER MERKEZİ
Doğal Yaşamı Koruma Vakfı’nın (DAYKO) daveti üzerine toplantı için Bulgaristan’a giden Kırklareli’nin Demirköy Belediye Başkanı Muhlis Yavuz ile Pınarhisar İlçesi’ne bağlı Kaynarca Belediye Başkanı Serdar Türker Bulgaristan’da toplantı dışında kalan zamanlarının her dakikasını Demirköy ve Kaynarca için harcadılar.
İlk olarak Bulgaristan’ın Burgas Kenti’nde yapılan toplantıya katılan Yavuz ve Türker burada Başkanı oldukları Istrancalar’a sahip Demirköy ve Su Kaynakları Cenneti Kaynarca’yı tanıttılar. Son zamanlarda Muhlis Yavuz Demirköy Istrancalar üzerindeki tahribata, Serdar Türker su kaynaklarına göz dikildiğini anlattılar. “Bu tehditlere karşı hepimiz birlikte çalışmalıyız” mesajını verdiler.
* “Birlik ve beraberlik gerek”
Bulgaristan ziyaretleri sırasında her iki Başkan’ın birlikte hareket ederek yaşadıkları yerlere hizmet etmek için partisi ne olursa olsun birliktelik güç getirir mesajını verdiler. Başkan Yavuz ve Türker yaptıkları açıklamada; “Hangi partiden olursak olalım, hangi düşüncede olursak olalım, yaşadığımız bölge ortak olduğu için çıkarlarımız da ortaktır. Bu yüzden birlikte hareket etmek çok önemli. Hepimizin amacı bölgemize hayırlı olan işler yapmak. Birlikte hareket edersek yaşadığımız yere daha fazla faydamız olur” dediler.
* Dzyhıngov; “Burada kendi evinizdesiniz”
Toplantının ardından Bulgaristan Pomarie’e hareket eden Muhlis Yavuz, Serdar Türker ve beraberindekiler ilk olarak Pomarie Belediye Başkan Yardımcısı Ilıya Dzyhıngov’u makamında ziyaret ettiler. Misafirlerini kapıda karşılayan Dzyhıngov turizm yatırımları konusunda Avrupa’da ve Bulgaristan’da ödül aldıklarını ve bu konuda her türlü yardıma hazır olduklarını belirterek; “Umarım burada kendinizi evinizde ve dost ortamında gibi hissedersiniz. Bence artık hem yöneticiler hem halklarımız arasında sağlam ve koparılması çok zor ilişkiler kurduk. Bir bütünlük sağlandı ve bu devam edecek. Bunun en güzel tarafı artık iki ülke halkı arasında çocuklar da yetişkinler de birbirini tanıyor” dedi.
* Yavuz; “İnsanın en yakın akrabası komşusudur”
Demirköy Belediye Başkanı Muhlis Yavuz; “Biz de burada olmaktan, kendisini ziyaret etmekten çok memnunuz. Pomarie ye ilk kez geldim. Muhteşem güzel bir yer burası. Deniz ve turizmi çok ilerlemiş bir bölge olduğunu gördük. Benim ilçemde de deniz ve turizm yapılıyor. Ama şuan bu kadar gelişmiş değil. Başkan yardımcımızın dostlukları geliştirelim temennisine canı gönülden katılıyorum. Özellikle çocuklarımızın gidip gelmesi gelecekteki ilişkiler açısından çok önemli. İnsanın en yakın akrabası komşusudur. Sizleri Demirköy’de ağırlamaktan onur duyarız” diyerek Başkan Dzyhıngov’a Demirköy’ü simgeleyen hediyelerini takdim etti.
Kaynarca Belediye Başkanı Serdar Türker daha önce de Pomarie ye geldiğini belirterek; “Başkanımızla daha önce de görüşmüştük. Kaynarca için her türlü girişime hazırız. Karşılıklı dostluk ilişkilerini yaşadığımız bölgelerin çıkarları için en iyi şekilde kullanmak istiyoruz. Karşılıklı ziyaretlerimiz devam etmelidir’’ diyerek Başkan’a hediye verdi.
Pomarie ziyaretinin ardından iki Başkan Burgas Valisi Valcho Cholakov’a nezaket ziyaretinde bulundular. Göreve üç ay önce başladığını belirten Burgas Valisi kendilerini Burgas’ta konuk etmekten çok memnun olduğunu söyledi. Cholakov; “Bu göreve yeni başladım. Bundan sonra dostluk ilişkilerin ve karşılıklı işbirliği için elimden geleni yapacağım. Her ne ihtiyaç olursa kapımız her zaman size açık” dedi. 
Demirköy Belediye Başkanı Muhlis Yavuz’un kendisine hediye ettiği paketi alan Cholokov Belediye’ye ait çantanın üzerindeki Demirköy resimlerini dikkatlice inceledi ve çok güzel yerler olduğunu, resimlerinden bile buralara hayran kalınabileceğini, mümkün olan en uygun zamanda buraları ziyaret edeceğini belirtti. Demirköy Belediye Başkanı Muhlis Yavuz da kendisini Demirköy’de görmekten onur duyacaklarını söyledi. Vali Cholakov da gelen misafirlere birer hediye verdi.
Ziyaretlerin ardından iki başkan yaptıkları açıklamada ziyaretlerin çok verimli geçtiğini, kendilerinin ilgi ve alakalarından dolayı memnun kaldıklarını söylediler. Her iki ülke arasında sıkı ilişkilerin olduğunu belirten Başkan Muhlis Yavuz ve Serdar Türker önümüzdeki günlerde daha güzel çalışmalar yapabileceği inancı ile Bulgaristan’dan ayrıldılar. (Gülcan Kutlu)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.