İki ayrı ülkeden 5 otobüs turist Vize’yi ziyaret etti

23

Yunanistan Selanik Aristotle Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ioannis A. Barboutis ve beraberindekiler, Yunanistan Kavala Thassian Birliği Üyeleri ile Bulgaristan’dan bir grup turist 02 Mart 2014 Cumartesi günü Vize’yi ziyaret ettiler.
İlçemiz 02 Mart Cumartesi günü sabah saatlerinde Bulgaristan’dan bir otobüs turist kafilesini, ardından ise Selanik Aristotle Üniversitesi Ormancılık Fakültesi Ahşap ve Mobilya Teknolojisi öğretim Üyesi Prof.Dr. Ioannis A. Barboutis ve beraberindeki ziyaretçileri ağırladı. Öğleden sonra ise Kavala Thassian Birliği üyelerinden oluşan 3 otobüs misafirini ağırladı. Gelen yabancı turist gruplarını Vize Belediye Başkanı Selçuk Yılmaz bizzat karşıladı. Grup Belediye Başkanı Selçuk Yılmaz’ın eşliğinde, dünyaca ünlü çağdaş Yunan edebiyatının kurucuları arasında gösterilen Georgios Viziinos’un doğduğu yer olan Kale Mahallesini gezdiler. Daha sonra Türkiye Trakya’ sında (Greko-Romen) şu ana kadar bilinen tek Roma Dönemi tiyatrosu olma özelliğine sahip olan Antik Tiyatro’yu, Vize Kalesi ve Surları ve Vize’nin günümüzde toprak üstündeki en önemli kültür mirası, ‘Vize Ayasofyası’ olarak bilinen ve Küçük Ayasofya, Büyük Cami veya Gazi Süleyman Paşa Camii adlarıyla da anılan camiyi gezdiler.
Selanik Aristotle Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ioannis A. Barboutis ve Kavala Thassian Birliği Başkanı yaptıkları açıklamalarda; “Ziyaretimiz sırasında bize eşlik eden değerli Vize Belediye Başkanı Selçuk Yılmaz’a göstermiş olduğu misafirperverlikten ve ilgiden dolayı şahsım ve arkadaşlarım adına çok teşekkür ederim” dediler.
Başkan Selçuk Yılmaz, ziyaretlerden duyduğunu memnuniyeti dile getirerek; “Şubat ayında 18. Emitt Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm Fuarında Yunanistan standına yaptığımız tanıtım ziyaretinin karşılığını görüyoruz” dedi. Yılmaz; “Göreve geldiğimiz ilk günden itibaren ilçemizin tanıtım seferberliğine katkısı olacağına inandığımız tüm etkinliklere katıldık. Geçtiğimiz günlerde İstanbul Tüyap Fuar merkezinde yapılan, 18. Emitt Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm Fuarında, ilçemiz için yaptığımız tanıtımların ve bizzat yerli ve yabancı turizm acentelerini dolaşarak bu acentelerin kültür turları sorumlularına Vize’nin tarih, kültür, gastronomik ve turistik değerlerini anlatmamızın karşılığını aldığımızı görmek beni çok mutlu ediyor. Burada yaptığımız tanıtımların sonucunda bu gün ilçemize iki ayrı ülkeden 5 otobüs ziyaretçi geldi. Biz Kale Mahallesinde yaptığımız sağlıklaştırma çalışmaları ve çeşitli turizm fuarlarına katılarak ilçemizin tanıtımını yapmanın Sakin Şehir unvanına sahip ilçemize büyük yararlar sağlayacağı bilincindeydik. Bu gün bunları görmek ve gelen misafirlerden “Edirne ve Kırklareli’ni gezdik inanın burası kadar güzel bir yer görmedik” diyerek bana teşekkür etmeleri yapılanların ne kadar doğru işler olduğunu gösteriyor” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here