İhtiyar; “Kırklareli’de Av Sezonu 16 Ağustos’ta başlıyor”

65
Kırklareli Orman ve Su İşleri Şube Müdürü Filiz İhtiyar, Kırklareli’de Av Sezonu’nun 16 Ağustos 2014 Cumartesi 
HABER MERKEZİ
Kırklareli Orman ve Su İşleri Şube Müdürü Filiz İhtiyar, Kırklareli’de Av Sezonu’nun 16 Ağustos 2014 Cumartesi gününden itibaren başlayacağını belirterek şunları kaydetti:
“İlimizde 2014-2015 av sezonu 16 Ağustos 2014’te Yaban Domuzu ve Çakal Avı ile başlayacak, 22 Şubat 2015’te Sakarmeke, Sakarca, Yeşilbaş, Boz Ördek, Fıyu, Çamurcun, Macar Ördeği, Tepeli Patka, Kılkuyruk, Elmabaş Patka, Çıkrıkçın ve Suçulluğu Avı ile sona erecektir. Avına izin verilen av hayvanları Çarşamba, Cumartesi, Pazar ve resmi tatillerde avlanabilecek. Bu avlanma günlerine ek olarak Yaban Domuzu, Bıldırcın ve Üveyik Avı Salı günü de yapılabilecek.
MAK kararları doğrultusunda avcı başına bir av günü için türlere göre avlanma limitleri de belirlendi. Buna göre örneğin; Bıldırcın 10, Üveyik 8, Kaya Güvercini 6, Çulluk 4, Yabani Tavşan 1, Yaban Domuzu Bek ve Yürüyüş Avı’nda 2 ve Sürek Avı’nda 3 tane avlanabilecek. Ancak bulunduğu ilin dışına avlanmaya gidecek avcılar beyanları doğrultusunda, birbirini takip eden ava açık 2 gün, av dönüşlerinde bagajlarında avcı başına 2 günlük limiti bulundurabilecek.
Bu av döneminde Av Turizmi kapsamında avına izin verilenler hariç Bakanlık tarafından koruma altına alınan yaban hayvanları ile Bakanlık tarafından av hayvanı olarak belirlenen yaban hayvanlarından MAK’ca koruma altına alınan av hayvanlarının avlanması yasaktır. Ayrıca tüm Keklik türleri ilimiz bazında koruma altına alınmış olup avlanması yasaktır.
Karayolları Genel Müdürlüğü haritasında belirtilen yollarda, İl, ilçe, belde, köy ve benzeri meskun yerlerde ve özel avlak sınırlarına 300 metre mesafe içinde avlanmak, kılıfında olmadan açıkta tüfek ve köpekle dolaşmak da yasaklar arasında bulunuyor. Avlanmanın Avcılık Belgesi sahibi avcılar tarafından izin verilen günlerde, ava açık alanlarda ve izin verilen türlerin limitleri dâhilinde avlanma suretiyle icra edilmesi gerekmektedir. Bunun dışındaki avlanma eylemleri kabahat teşkil edecek olup, idari yaptırıma (idari para cezaları) konu olacaktır.
Ayrıca, 2014-2015 Dönemi’ne ait MAK Kararları Kitabı, Ava Açık ve Kapalı Alanları Gösterir Harita ile Av Hayvanları Kitabı Avlanma İzin Ücreti’ni ödeyen avcılara ücretsiz verilmektedir. MAK Kitapçığı’nda 4915 Sayılı Kara Avcılığı Kanunu başta olmak üzere avcılıkla ilgili ihtiyaç duyulacak bütün ayrıntılar yer almaktadır.
MAK Kararları’nın uygulanması sürdürülebilir avcılık için çok önemlidir.
Kırklareli’de yasal yükümlülüklerini yerine getirmek suretiyle avlanan tüm avcılara av sezonunun hayırlı olmasını, avlarının bereketli olmasını diliyoruz.” (Savaş Eskici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here