İhtiyar; “Avlak Sahası Tespit Çalışmalarımız devam ediyor”

13
* Kırklareli Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Filiz İhtiyar; “Avlak Sahası tespit çalışmalarının ardından 2016 yılından itibaren Avlak Sahaları dışında kotasız kara avcılığı yapılamayacak” dedi.
HABER MERKEZİ
Kırklareli Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Filiz İhtiyar, Avlak Sahası tespit çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Lüleburgaz, Babaeski ve Kofçaz İlçeleri’ne bağlı kırsal bölgelerde avlak sahası belirleme çalışmalarının yürütüldüğünü, çalışmaların yaklaşık 2 yıl süreceğini belirten İhtiyar, çalışmalarının ardından Kırklareli il genelindeki Avlak Sahaları sayısını 15’e çıkartmayı amaçladıklarını belirtti. 
Avlak Sahaları’nın belirlenmesi ile kaçak avcılığın da önüne geçileceğini, avlak sahalarında yapılacak Kara Avcılığı’na da kota getirileceğini aktaran Filiz; “Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın Kara Avcılığı Kanunu kapsamında Avlak Tespit Çalışmaları devam ediyor. Çalışmalar Lüleburgaz ilçesine bağlı Düğüncülü, Babaeski ilçesine bağlı Erikleryurdu ile Kofçaz İlçesi’ne bağlı Karadere Köyleri’nde sürüyor. Kırklareli’de 4 Devlet ve 3 adet Genel Avlak Sahamız var. Avlak Tespit Çalışmaları’nın ardından Kara Avcılığı Kanunu kapsamında Avlak Sahaları dışında avcılık yasaklanacak. Bu sayede hayvan türlerinin korunması daha kolay olacak. Her avlak için oradaki hayvan türlerinin popülasyonuna göre kota belirlenecek. Avcılar bu kotaları bakanlığımızın resmi internet sitesinden takip ederek, avlamak istediği tür, miktar ve zamanını buradan belirtecek. Bizde ekiplerimiz ile birlikte bunun kontrolünü sağlayacağız. Bu uygulama ile kaçak ve bilinçsiz avcılığında önüne geçeceğiz. Kanun kapsamında avlak dışı avlanma 2016 yılından itibaren yasaklanarak ilgili kanun gereğince idari ceza işlemleri uygulanacak." (Savaş Eskici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here