İğneada’daki Özel İdare’nin binaları bu yaz hizmet verecek

15
* Yaklaşık 2 yıldır hizmet vermeyen Kırklareli’nin Demirköy ilçesine bağlı İğneada Beldesi’ndeki Öğretmen Kampı’nda Kırklareli İl Özel İdaresi’ne ait binalar bu yaz tatilcilere açılacak.
HABER MERKEZİ
Kırklareli İl Genel Meclisi’nin Nisan ayının son birleşimi yapıldı. 6 Nisan 2012 Cuma günü saat 10.30’da Kırklareli il Özel idaresi, İl Genel Meclisi Meclis Salonu’nda yapılan toplantının gündemine İğneada’daki Öğretmen Kampı takıldı.
Meclis, Öğretmen Kampı’nda Kırklareli İl Özel İdaresi’ne ait Bungalow Binaları’nın bir kısmını yaz aylarında tatilcilere yetiştirecek. Daha öncesinde Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından kampın işletildiğini ifade eden Hüseyin Taşkın, hukuki sorunlar nedeniyle yaklaşık 2 yıldır atıl halde kaldığını söyledi.
2 yıldan bu yana kampın faaliyet göstermediği için binaların oldukça yıprandığını belirten Taşkın, Bayındırlık tarafından kampın tamamen tadilatının yapımı için 2 milyon lira masraf çıkarıldığını belirtti.
Taşkın, 2 milyon liranın tadilat için çok büyük bir miktar olduğuna dikkat çekerek, burada yaptığı konuşmasında “Bu konuda meclis olarak sınıfta kaldığımızı düşünüyorum” dedi.
Milli Eğitim Müdürlüğü’nün önceki yıllarda iyi yada kötü bir şekilde kampı işlettiğini kaydeden Taşın;
“Hizmet dışı kalan yada hizmet dışı bıraktırılan öğretmen kampının şuan yaklaşık 2 milyon lira masraf ile tekrardan hizmete girmesi öngörüldü. Ancak 2 yıldır hizmet dışı bıraktırılan bu kamp acaba 2 milyon lirayla nasıl yapılacak. 2 yıldır faaliyet dışı bıraktırılmasaydı belki de bu kadar sorun olmayacak, bu kadar masraf yapılmayacaktır. Kullanılmadığı için her geçen yıl masrafları artmaya devam ediyor. Geçen yıl bir araştırma konusu yapıp gidip yerinde kontrol etmiştik ve o kadar büyük problemler var ki özellikle ön sıradaki binalarda eğer bu yılda kullanılmazsa tamamen bertaraf olacaktır. Gerçekten çok yazık. Ortak bulunmasından bahsediliyor. Ne zaman bulacağız ortağı, değerli arkadaşlarım tatil başlıyor. Nisan ayındayız, Haziran’a 2 ay kaldı. Kısacası bu konuda meclis olarak sınıfta kaldığımızı düşünüyorum. Teşekkür ederim çok üzgünüm.
Daha önce buranın işletmeciliği Milli Eğitim Müdürlüğüyle yapılan bir protokol dahilindeydi ve Milli Eğitim Müdürlüğü bu kampı iyi veya kötü yürütüyordu. Ancak geçmişten gelen hukuksal sorunlar nedeniyle, bu sorun meclisimizin kucağına atıldı. Eğer tekrar bir ortak alınacak yada farklı bir çözüm üretilecekse ciddi bir antlaşma, iyi bir sözleşme yapılarak bu tesislerin biran önce Kırklareli halkının hizmetine açılması temennimizdir. Bunun için ne gerekirse yapmamız gerekir” dedi.
Metin Güvenç ise; “Neye göre hesap yapılarak 2 milyon lira masraf çıkarıldı” dedi.
Kampın tadilatı için çıkan 2 milyon lira masrafın çok olduğuna dikkat çeken Güvenç, 2 milyon lirayı karşılayacak bütçenin olmadığını da vurguladı.
Kamp sorunun meclisin kucağına atılmış çözülmesi zor bir sorun olduğunu kaydeden Güvenç;
“Burasını yıkıp yeniden yapsak daha ucuza mal ederiz. 2 milyon lira tamir ücreti nasıl çıkartıldı, neye göre yapıldı bu hesap. Benim bildiğim kadarıyla bizim Özel İdaremize ait bungalow tipi binalarımız var. Ayrıca prefabrik binaların tanesini 12 bin liraya yapıyorlar. Neye göre bir hesap yapıldı da 2 milyon lira çıkartıldı bilmiyorum. Ama bizim böyle bir bütçeyi karşılamamız mümkün değildir.
Aslında burada daha önceden gelen problemdir. Bizimle ilgili olan problemler değil. Biz bu problemleri kucağımızda bulmuş durumdayız. Bizim sınıfta kalmamız gibi bir şey söz konusu değil, çünkü elimizden geldiğince bu işle ilgili her türlü problemi çözmeye çalıştık” şeklinde konuştu.
* Aydın Karakoç; “Hiç olmazsa kiramızı çıkartırız”
Kısa bir süre öncesinde İğneada’ya ziyaretinde kampı da dolaştığını belirten Aydın Karakoş, Özel İdare’ye ait bungalow binaların sadece badana ve boya yapılarak tatilcilerin hizmetine açılabileceğini belirtti.
Özel idareye ait binaların büyük problemleri olmadığını ifade eden Karakoç, Bayındırlık ve İskan Müdürlüğü’nün kampın tadilatı için çıkarttığı 2milyon lira ile tanesinin 10 bin liradan 200 adet bungalow ev yapılabileceğini, ilgili komisyon tarafından konunun incelenmesi gerektiğine dikkat çekti.
Ayrıca özel idareye ait binaların bu yaz hizmet vermesiyle ödenecek olan yer kirasının çıkacağını söyleyen Karakoç;
“Bayındırlık rakamları belli oldu 2 milyon lira. Ben kampı yakın bir tarihte gezdim ve Özel İdareye ait olan binalarda pek bir problem yok. Sadece boya ve badana yapılarak en azından bu yazı geçirebilir. Ön sıradaki binalarda sadece yıkılma var. Arka taraftaki çoğu bungalow binalarının çatısı yıkıldı. Yani Bayındırlığın çıkarttığı 2 milyon lira tamirat parasıyla 200 tane 10’ar bin liradan prefabrik binalar yapılır. Ki bu ihaleye çıktığında çok daha düşecektir. Bu anlamda izleme komisyonu olarak arkadaşlar yerinde tekrardan bir inceleme yapsınlar ve çok daha ucuza çıkacağını ve basit onarım ile birkaç bölümünün açılabileceğine inanıyorum. Hiç olmazsa kiramızı çıkartırız” dedi. (ue)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here