“İftar’da Dondurma tercih ediliyor”

10
11 Ayın Sultanı Ramazan Ayının Yaz ayına denk gelmesiyle birlikte vatandaşın iftar yemeğinden sonra tercihi dondurma oluyor.
HABER MERKEZİ
11 Ayın Sultanı Ramazan Ayının Yaz ayına denk gelmesiyle birlikte vatandaşın iftar yemeğinden sonra tercihi dondurma oluyor.
Süt’ten yapılması dolayı hafif olan ve serinletici özelliği olduğundan dondurmanın daha çok tercih edildiğini söyleyen Cennet-3 Pastanesi İşletme Sorumlusu Uygar Çetin, Ramazan Ayı’nın yaz ayına denk gelmesinden dolayı vatandaşların tatlı olarak genellikle dondurmayı tercih ettiğini söyledi. 1967 yılından buyana yaklaşık 47 yıldan beri Kırklareli halkına trafiğe kapalı Cumhuriyet caddesinde hizmet verdiklerini belirten Çetin, sıcak yaz günlerinde ağır olan tatlıların yerine hafif ve serinletici özelliği olan dondurmaya vatandaşların daha fazla ilgi gösterdiğini ifade etti.  Dondurmayı iftardan önce Paket olarak sattıklarını söyleyen Çetin şunları kaydetti;
“Ramazan Ayı kışa denk geldiği zaman şerbetli tatlılar daha çok rağbet görüyor. Ancak şuan Ramazan Ayı yaza denk geldiği içim iftardan sonra vatandaşların tercihi genellikle dondurma oluyor. Dondurmayı iftardan önce paket olarak satıyoruz. Vatandaş orucunu açtıktan sonra afif bir tatlı yemek için dondurmayı tercih ediyorlar. İftardan sonrada vatandaşlar, hem bir hava almak, hem de yürüyüş yaptıktan sonra dışarıya çıktıktan sonra yine dondurmayı tercih ediyorlar. Ramazan Ayı ile anılan güllaç tatlısını da üretiyoruz. Güllaç’ın yanında dondurma tercih edenlerde oluyor. 15 çeşit dondurma üretiyoruz. Dondurmalarımız tamamen doğal sütten yapılmaktadır artı olarak Keçi Sütü de katıyoruz. Dondurmalara kattığımız meyveler orijinal meyveler, hiçbir katkı maddesi kullanmıyoruz. Limonlu dondurmaysa Limondan, Vişneli dondurmaysa Vişneden, Çilekli dondurmaysa Çilekten Dondurma yapıyoruz.  Kesinlikle konsantre, tatlandırıcı kullanmıyoruz. Orijinal meyve kullandığımızda dondurmalar daha lezzetli oluyor.” (Kadir Sinici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here