İçme Suyu Kuyusu açılacak, Hayvan Çiftliği kapanacak

12
5 Nisan 2012 Perşembe günü Kırklareli İl Özel İdaresi Meclis Toplantı Salonu’nda Kırklareli İl Genel Meclisi’nin 4. birleşimi yapıldı.
HABER MERKEZİ
* Erikleryurdu Köyü’nde 20 yıllık içme suyu kuyusu yenileniyor
Kırklareli İl Genel Meclisi gündeminin 1. maddesinde Babaeski’ye bağlı Erikleryurdu Köyü’ne İçme Suyu Kuyusu açılması için 2012 Yılı Ek Yatırım Program’ına alınması görüşüldü.
Alt yapı Hizmetleri Komisyonu raporuna göre, komisyon olarak Köy Muhtarı ile görüştüğünü belirten Enver Tuna, köyün su ihtiyacının olmadığını, ancak İçme Suyu Kuyusu’nun 20 yıllık olduğunu söyledi. Kuyunun oldukça eski olduğunu vurgulayan Tuna, köyün susuz kalabileceğini belirtti.
Köy Muhtarı’nın konuşmalarını meclise aktaran Tuna; “Köye yeni İçme Suyu Kuyusu için bir sponsor bulmuş. Özel idaremize bir mali yük gelmeyecek. Köy Muhtarı isteklerinin sadece köye İçme Suyu Kuyusu açılması için 2012 Yılı Ek Yatırım Programı’na alınmasını söyledi.”
Okunan komisyon raporu oy birliği ile kabul edildi.
* “Binanın yapımına durdurma kararı çıkabilir”
Gündem maddeleri arasında yer alan Pınarhisar’ın Evciler Köyü’nde Evciler Göleti kıyısına yapımı için izin verilen Hayvan Çiftliği’nin yapımına durdurma kararı çıkabilir.
Koyun ağılı, idari bina ve bekçi evinin 50 metre yakınındaki Evciler Göleti’ne ve mesire yerine verilebilecek olası zararın incelenmesi hususunda ‘Çevre ve Sağlık Komisyonu’ tarafından inceleme yapıldı.
Yapılan incelemenin ardından, Çevre ve Sağlık Komisyonu Başkanı Aydın Karakoç, kürsüye çıkarak yaklaşık 20 dakika komisyon raporunu okudu. En ince ayrıntısına kadar yapılan araştırmanın ardından, Hayvan Çiftliği’nin Evciler Göleti’ne zarar vereceği kanısına vardı.
Hasan Dağ, esas sorumlunun Devlet Su İşleri 11. Bölge Müdürlüğü olduğunu söyledi. DSİ 11. Bölge Müdürlüğü’ne acil olarak yazı yazılması gerektiğini ifade eden Dağ; “Oturdukları yerden izin vermek kolay. Yerinde inceleme yapsınlar da Hayvan Çiftliği’nin Evciler Göleti’ne verebileceği zararı görsünler” dedi.
Aydın Karakoç ise, Evciler Göleti’nde su analizi yapılması gerektiğini belirterek “Suyun analizi temiz çıkar ise oradaki çiftliğin inşaatına durdurma kararı çıkar. Bizde verdiğimiz ruhsatı iptal edebiliriz” dedi. (ue)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here