Hurda araçlar bugünden itibaren trafiğe çıkamayacak

16
* Yürürlüğe giren Çevre ve Orman Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel
Müdürlüğü’nün Ömrünü Tamamlamış Araçların Kontrolü Hakkında Yönetmelik
ile Hurda araçlar bugünden itibaren trafiğe çıkamayacak. Hurda araçlar
Kırklareli’deki 6 Toplama Merkezi’ne teslim edilebilecek.

HABER MERKEZİ
Hurda araç sahipleri bugünden itibaren araçlarını ülke genelinde belirlenen Toplama Merkezleri’ne teslim edecek.  Hurda araçları mali değere sahip olan vatandaşlar, en uygun fiyatı veren Toplama Merkezi’ni seçebilecek. Mali değeri olmayan ve imhası maliyet getirecek olan, tamamlayıcı parçaları eksiksiz bulunan hurda araçlar için ise araç sahibinden herhangi bir ücret talep edilmeyecek.
Yeni sistem ile vatandaşın hurda aracını elinden çıkarması kolaylaşırken, atık araçların uygun yöntemlerle bertarafı ve geri dönüşümü sayesinde çevre kirliliğinin önüne geçilecek ve ülke ekonomisine katkıda bulunulacak.
Bugün yürürlüğe giren Çevre ve Orman Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü’nün Ömrünü Tamamlamış Araçların Kontrolü Hakkında Yönetmelik ile ilgili olarak Kırklareli Çevre ve Orman Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:
“Yeni uygulamanın kapsamına M1 (sürücü dışında en fazla 8 kişilik oturma yeri olan, yolcu taşımaya yönelik motorlu araçlar), N1 (azami kütlesi 3500 Kg’ı aşmayan motorlu yük taşıma araçları) kategorisindeki araçlar, motosiklet ve motorlu bisiklet haricindeki üç tekerlekli araçlar ve bunlara ait aksam parçalar girecek.
1 Ocak 2011 itibari ile Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen araç hurdaya ayırma işlemleri sırasında “Araç Kayıttan Düşme ve Bertaraf Formu” zorunlu hale gelecek.
* “Hurda araç trafiğe çıkamayacak”
 “Kayıttan Düşme ve Bertaraf Formu”nun kullanılması ile gerek kullanım ömrünü doldurarak son sahibi tarafından gerekse herhangi bir kaza sonucu sigorta şirketleri tarafından tam hasarlı olarak tanımlanan ve hurdaya ayrılmasına karar verilen araçların tekrar trafiğe çıkması engellenecek.
Ayrıca araçların lisanslı bir işleme tesisinde işlem görmesi zorunlu hale gelecek. Bir aracın hurdaya çıkmasından bertarafına kadar izleyeceği yol, işlem göreceği tüm tesisler söz konusu form ile takip edilebilecek.
* Ülke genelinde 679 teslim yeri
Ülke genelinde toplam 679 noktada hurda araç teslimi yapılabilecek. “Ömrünü Tamamlamış Araç Teslim Yeri” olarak tanımlanan bu noktaların listesine www.atikyonetimi.cevreorman.gov.tr adresinden ulaşılabilecek.
Hurda araç sahibi bu noktalardan istediğini seçebilecek. Hurda aracının ekonomik değeri varsa teslim noktasından ödeme talep edebilecek olan araç sahibi, ekonomik değeri olmayan ve bertarafı ile maliyet oluşacak tamamlayıcı parçaları eksiksiz bulunan araçlar için ise herhangi bir ücret ödemeyecek.
Böylece hurda araç sahipleri araçlarını kolaylıkla elden çıkarırken, hurda araçların çevreye zarar vermeksizin uygun yöntemle bertarafı ya da geri dönüşümü sağlanmış olacak. Geri dönüşüm sayesinde çevreye olduğu kadar ülke ekonomisine de katkı sağlanacak.
* Araçlar Kırklareli’deki  6 Toplama Merkezi’ne teslim edilecek
Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından çıkartılan yönetmelik kapsamında Kırklareli’de oluşturulan 6 Toplama Merkezi’ne hurda araç sahipleri araçlarını teslim edebilecekler.
Toplama Merkezleri şu şekilde:
Kırklareli Merkez ilçe: Uzunlar Otom. Zahire San. ve Tic. Şti. (İstanbul Yolu 1. Km. No. 6 – Kırklareli ve İstanbul Caddesi Tosbağ Mevkii – Kırklareli)
Lüleburgaz İlçesi: Tuzcular Otomotiv San. ve Tic. A.Ş. (Kepirtepe Mevkii, İstanbul Yolu 2. Km-Lüleburgaz), Oztur Oto (Yeni Sanayi Sitesi 1. Blok No: 1 – Lüleburgaz), Taşkın Oto (Taşköprü Sanayi Sitesi 17. Blok No: 13 – Lüleburgaz)
Pınarhisar İlçesi: Rüya Petrol Opet (Orta Mahallesi Vize Asfaltı Mevkii Sanayi Sitesi Önü- Pınarhisar) (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here