“Hukuk devleti demekle her şey güllük gülistanlık olacak değildir”

7
Kırklareli Üniversitesi tarafından düzenlenen Prof. Dr. Hüseyin Hatemi’nin katılımı ile “Hukuk Devletinin Temel İlkeleri” konferansı yapıldı.
HABER MERKEZİ
Saygı duruşu ve istiklal marşımızın okunması ile başlayan konferansta bir konuşma yapan Kırklareli Üniversitesi Rektörü Porf. Dr. Mustafa Aykaç, Tartışmaların yeni Anayasa’nın hazırlanma sürecinde çok daha hızlandığını bildirdi.
Aykaç; “Son yıllarda hukuk devleti alanında ülkemizde atılmış olan adımların, hepimiz açısından memnuniyet verici olduğunu biliyoruz. Son yapılan referandum ve Anayasa da yapılan bir takım değişikliklerin yapıldığını görüyoruz. Ülkemiz de devletimizin Hukuk Devleti alanında birçok alanda önemli adımlar atarak iyi uygulamaları hayata geçirdiğini memnuniyetle görmekteyiz. Hiç bir eksiklik bize itham olarak yönelmesin, bu ithamla karşı karşıya kalmayalım istiyoruz. Umuyoruz bu serbest fikir ortamında, tartışma ortamında biz bu alanda daha iyi olamaya gayret edeceğiz. Sivil yeni bir anayasanın hazırlanması ile sürecin tamamlanacağını umuyoruz. Hukukla, ahlakı akraba olarak ifade ediyoruz. Biz aynı zamanda hukukla ve ahlaki alanda iyi gelişmeler elde etmeyi beklememiz gerekir. Hukuka belki de fazla ihtiyaç duymadan kendi sosyal, ekonomik hayatımızda karşılaştığımız sorunları çözmemizi sağlayacağız” dedi.
* “Anayasa’da Hukuk Devleti’nden bahsedilmesi bir işe yaramadı”
İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Medeni Hukuk Ana Bilim Dalı Kürsü Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Hatemi, Hukuk Devletinin Temel İlkeleri” başlığı altında yapılan konferansta yaptığı konuşmasında; “Anayasa’da Hukuk Devleti’nden bahsedilmesi bir işe yaramadı. Çünkü bu gibi terimler büyülü formüller değildir. Hukuk devleti demekle her şey güllük gülistanlık olacak değildir. Bu bilincin olması lazım” dedi.
Hukuk devleti teriminin anayasada kullanılmasına rağmen kamil bir hukuk devleti olunmadığının yakın tarihlerde göstergesi olduğunu ifade eden Hatemi, hukuk devleti anayasasının kabul edilmesinden sonra da memnuniyetsizliklerin devam etini söyledi.
‘Hukuk Devleti’ gibi terimin büyülü terimler olmadığını vurgulayan Hatemi, konuşmasını şu şekilde sürdürdü;
“Alman anayasasından bahsettiği için bizde anayasamızda hukuk devleti terimini kullandık. Ancak maalesef tam kamil bir hukuk devleti olamadığımızın yakın tarihlerde göstergeleri var. İnsan haklarından bahseden hukuk devletinin temel ilkelerinden bahseden bir anayasayı çıkarttıktan sonra hukuk devletinde olmaması gereken, anayasasız dönemde kurulmuş bir mahkemenin kararlarını imtaz ettik. Hukuk Devleti Anayasası’nın kabul edilmesinden sonra memnuniyetsizlikler devam etti. Bu Anayasa’da Hukuk Devleti’nden bahsedilmesi bir işe yaramadı. Çünkü bu gibi terimler büyülü formüller değildir. Hukuk devleti demekle her şey güllük gülistanlık olacak değildir. Bunun bilincin de olunması lazım.” 
16 Aralık 2011 Cuma günü saat 14.30’da Kırklareli Üniversitesi Rektörlüğü Kültür Merkezi Konferans salonunda yapılan “Hukuk Devletinin Temel İlkeleri” konferansına Kırklareli Valisi Mustafa Yaman, Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aykaç, Kırklareli İl Emniyet Müdürü Mehmet Behzat Canbazoğlu, Kırklareli İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Saymaz, Kırklareli İl Milli Eğitim Müdürü İbrahim Korkmaz, Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hasan Çebi, emniyet mensupları ve üniversite öğrencileri katıldı. (ue)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here