Hoşgörünün doruğa ulaştığı Topçu Baba Şenlikleri’ne “Yuh” sesleri hiç yakışmadı

10
9 Haziran 2012 Cumartesi günü “Topçu Baba Şenlikleri”nin yapıldığı alan yoğun bir katılıma ev sahipliği yaptı. 
Haber-Yorum: Özkan Başaran
Başta Kırklareli Milletvekilleri Av. Turgut Dibek olmak üzere,  Av. Şenol Gürşan ve eşi, Kırklareli Valisi Mustafa Yaman, Kırklareli Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan, Trakya Birlik Başkan Vekili Hilmi Kahraman Pınarhisar Belediye Başkanı Mustafa Cingöz, Kaynarca Belediye Başkanı Seyit Uçan, AK Parti İl Başkanı Hüsmen Terkin ve İl Yöneticileri, CHP Lüleburgaz İlçe Başkanı Turabi Kayan, Kırklareli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ali Dermenci, ve İlçe Yöneticileri, Cem Vakfı Dernek temsilcileri, Alevi Bektaşi Dernek Başkan ve Temsilcileri, çevre Belediye Başkanları, İl Genel ve Belediye Meclis Üyeleri, Türkiye’nin her köşesinden gelen canların yoğun bir katılım gösterdikleri “Topçu Baba Şenlikleri” her yıl Haziran Ayı’nın ilk haftalarında yapılıyor. Yüzlerce küçük ve büyükbaş hayvanın kesildiği şenliklerde tam bir imece usulü çalışmayla binlerce kişinin karnı doyuruluyor. Canların gücüne göre bağışlarıyla yapılan şenlikler çok uzun yıllardır, Kofçaz’ın Topçular Köyü üzerindeki Topçu Baba Yatırı’nın olduğu yerde yapılıyor. Şenliklere gelen Can’lar önce Topçu Baba’nın Yatırı’nda niyaz ediyorlar, dualarla dilekler diliyorlar ondan sonra da Topçu Baba Kültür Derneği’nin gerçekleştirdiği programı izliyorlar. 
İstiklal Marşı’nın okumasıyla başlayan törenler, kurulan platformda sema gösterileri, deyişler ve sazıyla gelip ezgileriyle hep çalıp hem söyleyen üstatlarla renkleniyor. Ormanlık bir alanda kutlanan Topçu Baba Şenlikleri, elektriksizlikten Jeneratörler yardımıyla enerji alarak program gerçekleştiriliyor.
Tam bir dayanışmanın sergilendiği Topçu Baba şenlikleri görülmeye değer. Hem bir piknik hem de kardeşliğin pekiştiği kutlamalarda, her yıl katılımın arttığı da gözlerden kaçmıyor.
Çorlu Cem Vakfı’nın Sema ekibiyle renklenen törenler, civar köylerden gelen canların da semalarıyla otantik bir ortam oluşturuyor.
Yıllardır her türlü siyasi görüşün ve her türlü inançtaki insanların katıldığı “Topçu Baba Şenlikleri”ne bu yıl siyaset karıştı. Alevi ve Bektaşi Dernek Temsilcisi’nin yaptığı konuşmada AKP Hükümeti’ni eleştirmesi alanda bulunan AKP Vekilini rahatsız etti. Dernek Temsilcisi’nin yaptığı konuşmada “Devlet organında Alevi vatandaşları göremiyoruz, Buzdolabı dağıtmakla bu işler olmaz” cümleleri bardağı taşırdı.
Bu sıralarda Kırklareli Valisi Mustafa Yaman’ın alandan ayrıldığı gözlendi.
Bu konuşmalara alınan AKP Milletvekili Av. Şenol Gürşan ve AKP Kırklareli İl Başkanı Hüsmen Terkin tepki gösterdiler. Vekil Gürşan; “AK Parti Hükümeti olarak biz Alevi Kurultayları düzenledik. Burada siyaset yapılıyor. Biz kardeşlik için buraya geldik” diyerek Topçu Baba Şenlikleri’ne siyasetin karışmaması gerektiğini söyledi. Küçük bir kargaşanın yaşandığı alanda, Vekil Gürşan sahneye çağrılarak söz verildi.
Vekil Gürşan yaptığı konuşmasında; “Biz buraya kardeşlik için geldik. Ben Avukatım. Milletvekili olmadan önce de Topçu Baba Şenlikleri’ne katılıyordum. Ama siyaset Topçu Baba Şenlikleri’ne girmiyordu. Az önce konuşma yapan arkadaş şenliklere siyaseti soktu. Ecdadımız yüzyıllarca bütün etnik toplulukları bir arada barındıran bir hoşgörüye sahipti. Biz AK Parti Hükümeti olarak, her türlü inanca hoşgörü ile bakmaktayız. Her türlü kültüre de hoşgörü ile bakıyoruz. Ama burada siyaset yapılıyor. Biz AK Parti olarak bütün inançları kucakladığımız için %50 oy aldık” deyince alandan “Yuh” sesleri yükseldi. Konuşmasını uzatmadan bitiren AK Parti Kırklareli Milletvekili Şenol Gürşan’ın üzerine yürüyenler isyan edercesine tepkiler gösterdiler. Şimdiye kadar hiç görülmemiş bir gerginlik Topçu Baba Şenlikleri’ni gölgeledi. Birçok insan bu olumsuz duruma çok üzüldüler. Bir kısım katılımcı da; “Siyaset neden Topçu Baba Şenlikleri’ne girdi. Yılda bir defa şenliğimiz var, onu da mı bitirecekler” diyerek üzüntülerini belirttiler.
Konuşmalar bittikten sonra semalar ve aşıkların deyişleri ve çeşitli ezgilerin söylendiği şenlikler yaşanılan olumsuz üzüntülü havayı dağıtamaya yetmedi. Kesilen hayvanların etlerinin saat 18.00 sırlarında imece usulüyle herkesin ayağına kadar getirilip dağıtılmasıyla herkesin karnı doyuruldu. Bir Topçu BabaŞenliği daha sona erdi. Bu yılki Şenliklere de siyaset damgasını vurdu. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here