Hisarcıklıoğlu’nun Kırklareli ziyareti ulusal ekonomi basınındaydı

7
Hisarcıklıoğlu’nun Kırklareli ziyareti ulusal ekonomi basınındaydı

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun Kırklareli ziyareti yerel medyanın yanısıra ulusal basın tarafından da takip edildi.

Saygın ekonomi gazetelerinden Referans’ta yazmakta olan Jale Özgentürk, Hisarcıklıoğlu’nun ilimizi ziyaretini birebir takip ederek, izlenimlerini köşesinde tüm ülke ile paylaştı. Yazısında Kırklareli’ye yönelik ekonomik değerlere ve sosyal verilere de yer veren Özgentürk, son yıllarda popülaritesi artan hardaliyeyi de cümlelerine dahil etmeyi unutmadı. Işte Özgentürk’ün ilimizle ilgili yazısından bazı kesitler;

……Trakya’nın Bulgaristan sınırında kalan kendi halinde bir kent Kırklareli. Okuma yazma oranı yüzde 100’e yakın en eğitimli kentlerden biri ama, sanayileşme açısından ne yazık ilçesi durumundaki Lüleburgaz’ın gölgesinde kaybolmuş. Merkezinde 60 bin nüfusuyla biraz kasaba havasında….

Rifat Bey, işadamlarının dikkatle dinlediği konuşmasında Kırklareli’nin sorunlarına da değindi. Gelişmişlik açısından Türkiye’nin 11. ili olan Kırklareli’nde teşvik sisteminin 2001 verilerine göre tespit edildiğini söylüyor. Hisarcıklıoğlu’nun verdiği bilgilere göre Kırklareli’nde Ekim ayı itibariyle bir yıllık iş yeri sayısı yüzde 45 azalmış. Türkiye’de bu oran yüzde 15. SSK verilerine göre Temmuz itibariyle bir yıllık sürede istihdam Türkiye’de yüzde 1,5 , Kırklareli’nde ise yüzde 2 azalmış. Protesto olan senetlerde de ilk dokuz ayda genelde yüzde 28 olan artış, bu kentte yüzde 38…

Bağcılık umut oldu                             üzüm suyuna patent alıyor

Kırklareli’nin Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Ertuğrul Ziya Çetintaş ve Borsa Başkanı Turhan Altıntel’le sohbet ediyoruz. Altıntel, Kırklareli’nin ilçeleri arasında çok büyük gelişmişlik farklarının olduğunu belirtiyor. Çetintaş, organize sanayi bölgesinde 105 parselin 30’unun tahsis edildiğini, ancak 8’inin faaliyete geçtiğini anlatıyor. “Yeni yatırımcıların peşindeyiz. Yüzde 70’i boş bir organize sanayi bölgesi olmasına rağmen kentin son teşvik yasasında birinci bölgeye alınmasını anlayabilmiş değiliz” diyor.

Kentte okuma-yazma oranının yüzde 99,5 olduğunu söyleyen Altıntel ise, genç nüfusu çalıştıracak sanayi işletmelerinin, işyerlerinin olmadığına dikkat çekiyor. Altıntel, “Genç nüfusumuz, eğitimli ancak iş imkanlarının Kırklareli’nde kısıtlı olmasından dolayı göç ediyor. Nüfusumuz yaşlanıyor” diyor.

Kırklareli’nde yüzde 80 buğday ve ayçiçekten oluşan kuru tarım yapıldığını da dile getiren Altıntel’in tek umudu bağcılıkta. Kentin yöresel adının Lozangrant yani Bağ şehri olduğunu söylüyor. Altıntel, şehrin simgesi olan bağcılığı canlandırmak için bir dizi projeleri olduğundan bahsediyor.

Bunlardan biri de Aralık 1930 yılında yaptığı Kırklareli ziyaretinde tadına bakarak beğendiği alkolsüz üzüm şırası yani Hardaliye ile ilgili. Atatürk’ün o ziyarette verdiği “Hardaliye’yi milli bir içecek haline getiriniz” emri şimdi hayat buluyor. Hardaliye markasıyla piyasaya çıkmak için patent başvurularında bulunacaklarını belirten Antınel, “100 bin çubuk dağıtıldı. 5 bin dönüm bağımız mevcut. Üzümde müthiş gelişme olacak” diyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.