Hırsızlık olaylarındaki artış, vatandaşı canından bezdirdi

9
* Kırklareli İl Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Büro Amirliği tarafından düzenlenen Huzur Toplantısı Kırklareli Demirtaş Mahallesi Mahalle Kahvesinde yapıldı. Yapılan toplantıda İl Emniyet Müdür Yardımcısı Akın Bıyıklı mahalle sakinlerinin sıkıntılarını dinleyerek, hırsızlık olaylarına karşı nasıl önlem alınması gerektiği konusunda bilgiler verdi.

HABER MERKEZİ
Kırklareli merkez ilçe Demirtaş Mahallesi’nde Kırklareli İl Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Büro Amirliği tarafından düzenlenen Huzur Toplantısı 09 Haziran 2010 Çarşamba günü saat 14.00’da Mahalle Kahvesi’nde düzenlendi.
Düzenlenen toplantıya; İl Emniyet Müdür Yardımcısı Akın Bıyıklı, Trafik Şube Müdürü Tuncay Şimşek, Asayiş Şube Müdürü Engin Duraker, Çevik Kuvvet Şube Müdürü Ali Koca, Toplum Destekli Polis Amiri Hüseyin Ulaş, Kaçakçılık ve Organize  Şube Müdürü Mehmet Ali Aydın, Polis Merkezi Amiri Hüsnü Uz, Demirtaş Mahalle Muhtarı Serdar Kocabalta ve mahalle sakinleri katıldı.
Mahalle sakinlerinin sorunlarını dinleyen İl Emniyet Müdür Yardımcısı Akın Bıyıklı yapılan hırsızlıklarda birebir temasa geçilmemesi gerektiğini 155’i arayarak ihbar edilmesi gerektiğini ifade ederek;
“Dışarıda polisi nasıl görmek istiyorsunuz veya çalışmalarımızdan rahatsız bir yön var mı? Zaman zaman bana sitem şeklinde çeşitli dostlardan haberler geliyor. Mesela dışarıda gezerken polis tarafından durdurulup kimliğiniz istenebilir. Onun biz teknik adına GBT (Genel Bilgi Toplama) diyoruz. Genel Bilgi Toplama sorgusu yapıyoruz, bilgisayar işlemi olduğu için 1 dakika veya 2 dakika alıyor. O caddeyi geçtiniz başka bir polis arkadaşımız sizi bir daha durdurmuş olabilir. Bu gibi konulardan insanlarımız genellikle muzdarip oluyor. Tabi bizde her bölgenin polisi farklıdır. Bu çalışmalarla ilgili örnekler vereyim. Kırklareli küçük yer, hepimiz biliyoruz ki hemen hemen isim olarak bilmesek de hepimiz birbirimizi tanıyoruz. Bir sima aşinalığı var olmasına rağmen, polisçe aranan veya başka illerin polisleri tarafından aranan, mahkemelerce aranan veya arabası aranan o kadar çok kişiyle karşılaşıyoruz ki, o kadar çok kişiyi adalete teslim ettik ki rakamları versem gerçekten sizde şaşırırsınız.
Biz bu şekilde içimizdeki aranan kişileri bulmak için gereğini yapıyoruz. Tabi kimileri ‘Çürük Elma’ diyebilir ama bunların içinde hacizden dolayı aranan gerçekten kişilere karşı suç işleyip de aramızda dolaşan insanları tespit ediyoruz” dedi.
Huzur Toplantısına katılan mahalle sakinlerine soru yöneten Müdür Yardımcısı Bıyıklı karşılaşılan problemlerin olup olmadığını sordu.
Toplantıya katılan mahalle sakinleri polislerden, polisin yaptığı işlerden ve denetimlerden memnun olduğunu belirterek özellikle en çok karşı karşıya kalınan hırsızlıklar konusunda sıkıntıları olduğunu belirterek şunları kaydettiler;
“İlimizde görev yapan polislerimizden ve yaptıkları işlerden gayet memnunuz. Ama son günlerde akşam saatlerinde dışarı çıkamaz olduk. Hırsızlık olayları çoğaldı ve evleri boş bırakamıyoruz. Öyle olaylarla karşı karşıya kalıyoruz ki birebir temasa geçmek zorunda kalıyoruz ama bu temas karşılığında korktuğumuzu da belirtmek isterim. Mesela at arabacıları geceleri evlerin, okulların demir kapılarını çalıyorlar, okullardaki potaları çalıyorlar, bahçelerde bulunan para edecek eşyaları çalıyorlar” bunlara bir önlem alınması gerektiğini belirttiler. Özellikle yaşları küçük çocuklarında karıştıkları hırsızlıktan dolayı gençlerimizin, çocuklarımızın geleceği nasıl olacak endişesi içine giriyoruz.”
İl Emniyet Müdür Yardımcısı Akın Bıyıklı gerekli önlemlerin alındığı fakat bazen yetmediğini belirterek ellerinden geleni yapacaklarını söyledi. (ue)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.