Hijen mi? Anti-Ti-Hijen mi?

11
HÜR DÜŞÜNCE
 
OKTAY CEYLAN
 
İnsan sıhhatinin en önemli unsuru temiz ve sağlığa uygun gıdalar oluşturur. Zaman zaman bazı insanların şahsi menfaatleri için hileli ve sağlığa zararlı gıda sattıkları (Hele hele bu gıdalar et ve tavuk olursa) görülür. Bu tip insanların sattığı gıdaların kontrol edilmesi ve gerekli cezanın verilmesi toplum sağlığı yönünden zaruridir.
Hele hele et fiyatlarının yükseldiği şu günlerde köfteciler denetlenmelidir. Et ürünlerinde yaşanan fiyat artışı ilimiz piyasasında da hileli sürüm patlamasına yol açtı mı? Açmadı mı? Köfte iri gözüksün diye SOYA katılıyor demiyorum. Fiyat sorgulaması yaparak denetim ne kadar güvenli? Esnafın mutfağına vatandaşın girecek hali yok.
İlimizde iki liraya + ayran yediğimiz döner ekmek yüzde yüz et ve tavuk etidir. (yetkililer benim bu tezimi inşallah duyarlar). SOYA KIYMASI değildir!!! Tavuğun göğüs etlerindendir!!!
Soya kıymasının ne olduğunu ilgili birimlerce halkımıza anlatılmasını diliyorum. Ben en azından Kırklareli halkının et döner ve tavuk döner yediğini yetkililerin söylemesini bekliyorum. (15 senedir bu konuda dişe dokunur bir analiz yaptılarsa).
Bu gibi yerlerden alışveriş yapan insanlarımızın durumu belli.
CUMHURİYET caddesindeki dükkan fiyatları da belli, kira beldelide belli. 
Hesap yapmaya gerek yok.
Demekki; kuyumcunun yanındaki veya ilimizin paraca değerli (kira yönünden) iş yerlerinde para kazanan esnaflarımız var.
Sonuç olarak;
Demokratik hakkı mı kullanarak, yetkililerin; İŞ VERENE “RİSK” esnasına göre denetim yapma görevlerini “İFA” ya çağırıyorum. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here