Hıdırellez Şenliği Babaeskilileri coşturacak

1
* Babaeski Roman Kültürünü Araştırma Geliştirme Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı İbrahim Zünbül; “Babaeski Roman Kültürünü Araştırma Geliştirme Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği olarak, her yıl 6 Mayıs tarihinde kutladığımız Hıdrellez Şenliğimize bu yıl da devam ediyoruz. Amacımız yöremizin tanıtımına katkı sağlayarak ekonomisini canlandırmaya ve kaybolmaya yüz tutmuş geleneksel mahalli kültürümüzün tanıtılması ve gelecek nesillere aktarılması ile Roman kültürünün ve müziğinin tanıtılmasına katkıda bulunmaktır” dedi.
HABER MERKEZİ
Kırklareli’nin Babaeski İlçesinde her yıl gelenekselleşen Hıdrellez Şenliği kutlamaları, bu sene de Babaeski Roman Kültürünü Araştırma Geliştirme Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından organizasyonu yapılan program ile gerçekleştirilecek.
Program ile ilgili bilgiler veren Babaeski Roman Kültürünü Araştırma Geliştirme Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı İbrahim Zünbül, projenin amacını şöyle açıkladı;
“Babaeski Roman Kültürünü Araştırma Geliştirme Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği olarak, her yıl 6 Mayıs tarihinde kutladığımız Hıdrellez Şenliğimize bu yıl da devam ediyoruz. Amacımız yöremizin tanıtımına katkı sağlayarak ekonomisini canlandırmaya ve kaybolmaya yüz tutmuş geleneksel mahalli kültürümüzün tanıtılması ve gelecek nesillere aktarılması ile Roman kültürünün ve müziğinin tanıtılmasına katkıda bulunmaktır.” 
Hıdrellez Şenlikleri’nin programını açıklayan Başkan Zünbül;
“6 Mayıs Çarşamba günü Gündüz Onat Festival Alanında başlayacak şenliklerimizin programı şöyle oluşacak:; Saat: 19.00 Açılış konuşmaları, Saat 19.15 Şenlik Ateşinin Yakılması, Saat 19.30 Pilav Ayran İkramı, Saat 20.30 Gece Eğlenceleri, Yılmaz Sergen Davul Grubu’nun Gösterileri, Babaeskili Genç Kemancıların Gösterileri, Babaeski Roman Derneği Mehteran Takımı’nın Gösterileri, Bursalı Gülçin Konseri, Cengiz Akayran ve Rumeli Halk Dansları Topluluğu’nun Gösterileri, Hüzün Konseri,Saat 23.30 Kapanış” dedi. 
Projenin programını açıkladıktan sonra Babaeskiye ve Roman Kültürü’ne sağlayacağı yararlar hakkında da açıklama yapan Başkan Zünbül şunları kaydetti:
“Projenin kültürel sanatsal ve turistik gelişime ve tanıtıma katkısı Roman Kültürünün tanıtılmasının sağlanması, bu kültürün diğer toplumlara da tanıtılarak gelişimine katkıda bulunulması, yılda bir kez de olsa Roman vatandaşlarımızın bir arada faaliyetlerde bulunulması açısından çok güzel bir etkinlik olacaktır. Katılımcılar listemizde ayrıca özel konuklarımız da olacaktır. 6 Mayıs Çarşamba günü yapacağımız Hıdrellez Şenliklerine Babaeski ve Babaeski dışından tüm vatandaşlarımızı bekliyoruz.” 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here