“Hiç kimseye engelleri nedeniyle ayrım yapılmasına izin vermedik”

16
Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Kırklareli Merkez İlçe Başkanı Hamit Orakçı, “10-16 Mayıs Engelliler Haftası” dolayısıyla yaptığı açıklamasında şunları kaydetti:
HABER MERKEZİ
“Partimiz bünyesinde kurulan Engelliler Koordinasyon Merkezlerimiz ilçe teşkilatlarımıza kadar yaygınlaştırılmış ve bu konuda toplumun en alt katmanında bulunan sesi çıkmayan insanlarımıza ulaşmanın imkanları oluşturulmuştur.10-16 Mayıs tarihleri arasında Türkiye’de ve Dünya’da Engelliler Haftası olarak anılmaktadır.
Engellilerin kendi kendilerine yetmeleri, bilgi ve kültür düzeylerini yükseltmeleri, bir meslek sahibi olup bu meslekte iş edinmeleri ve diğer insanlarla sağlıklı ilişkiler kurup toplumun her alanına katılabilmelerinin AK Parti iktidarının bu alandaki temel prensibidir.
İktidarımız döneminde özellikle 2005 yılında çıkartılan ve ülkemizde ilk olma özelliğini de taşıyan Özürlüler Kanunu yürürlüğe girmiştir. 2005 yılı sonrasında yönetmeliklerle desteklenen Özürlüler Kanunu kapsamında öncelikle engellilerimiz sosyal hayata adım atmış, takibinde eğitimden istihdama, sağlıktan sosyal güvenliğe birçok konuda problemleri çözülmüştür. Son 10 yıl baz alındığında özellikle sosyal güvenlikte Avrupa’ya örnek olacak nitelikteki çalışmalar hayata geçirilmiştir. Bugün Türkiye’nin birçok yerel yönetiminde engelli dostu şehirler oluşturmak için yoğun çalışmalar sürdürülmektedir.
Engelli vatandaşların artık sadece farklı özellikleri bulunan birer birey olarak toplumun içerisinde yer bulmaktadır. Engellilerimiz artık acınılacak, utanılacak kişiler değildir. Hiç kimseye bedensel ve zihinsel engelleri nedeniyle ayrımcılık yapılmasına izin vermedik, bundan sonra da vermeyeceğiz. Bu vesile ile 10-16 Mayıs Dünya Engelliler Haftası’nı kutluyorum. Bugün onlar için dünden daha güzel, yarın çok daha güzel olacaktır.” (Savaş Eskici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here