Herşeyin başı “Pozitif Olabilmekte”

9
Sağlık Hizmet Sınıfı’na “İLETİŞİM ve ÇALIŞAN GÜVENLİĞİ” Semineri verildi…
* Lüleburgaz Devlet Hastanesi Sağlık Hizmet Sınıfı Personeline Gazeteci Şenol Goncagül tarafından “İLETİŞİM” ve Hastane Psikologu Emine Karabacak tarafından da “ÇALIŞAN GÜVENLİĞİ” konularında eğitim semineri verildi. Eğitim seminerlerinin koordinatörlüğünü ise; eğitim koordinatörü Seçil Hür yaptı.
HABER MERKEZİ
Lüleburgaz Lisesi Toplantı Salonu’nda dün saat 10.00 ile 12.00 arasında düzenlenen eğitim seminerlerine, hastanede çalışan sağlık hizmet çalışanları alındı. 80 personelin iştiraki ile yapılan eğitim seminerinde; Şenol Goncagül tarafından İLETİŞİM ve Hastane Psikologu Emine Karabacak tarafından da ÇALIŞAN GÜVENLİĞİ konularında eğitim verildi.
* “Empati yapmayı ihmal etmeyin”
Daha öncede aynı konuda Karabük ilindeki devlet ve araştırma hastaneleri ile ağız ve diş sağlığı hastanelerinde görev yapan sağlık personeline İLETİŞİM seminerleri veren Zortul Medya Grubu Genel Yayın Yönetmeni Gazeteci Şenol Goncagül, sohbet kıvamında ve eğlenceli geçen konuşması esnasında; sağlık çalışanlarının mutlaka empati yapmalarını ve Güleryüz ile başlanacak olan çalışmaların, pozitif şekilde sonuçlanacağını söyledi. Goncagül; “Nasıl ki, sizler zaman zaman sorunlu ve zaten hasta veya hasta yakını olarak, bir çok negatif yükleme ile gelen insanlarla muhatap oluyorsanız, muhatap aldığınız kitlenin o anki ruh sağlığını ve moral motivasyonunu da hesaba katarak, iletişimde olmalısınız. O an, karşınızda bulunan hasta ve yakınlarının yerinde, kendinizin veya yakınlarınızın olabileceğini aklınızdan çıkarmamalısınız. Küçük bir kıvılcım, daha sonradan tamiri imkansız noktalara gelinmesine sebep olabileceği gibi, iyi bir iletişim ile sorun oluşmadan günü ve işi sonuçlandırabilirsiniz…” dedi.
* “Hastaların olduğu gibi, çalışanın da hakları var”
İLETİŞİM ile ilgili olarak gazeteci Şenol Goncagül’ün konuşmasının hemen ardından, Lüleburgaz Devlet Hastanesi Psikoloğu Emine Karabacak tarafından; “Çalışan Güvenliği” konusunda sağlık çalışanları bilgilendirildi. Akıcı ve sıkmayan konuşma tarzı ile çalışanların keyifli şekilde dinledikleri Psikolog Emine Karabacak; “Sürekli olarak hasta haklarından söz edilir. Aslında, buna karşılık bir de çalışanların hakları vardır. Yasa ve yönetmeliklerle bu hak ve yetkiler açıkça bildirilmiştir.” dedi.
Karabacak ayrıca; “Mesela, nasıl ki hastaların hekim seçme hakları var ise, sağlık çalışanının da, hastalara hizmet vermeme talebi gibi bir hakları da vardır. Acil hasta ve acil serviste olmamak kaydı ile davranışlarını tasvip etmeyeceğiniz hastalara hizmet vermeyebilirsiniz. Elbette ki, bunun belli kural ve kaideleri vardır. Durumu yazılı olarak ilgili yetkiliye veya birime bildirir ve yazılı olarak cevabını alır ve gereğini yaparsınız” dedi. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here