“Herkes Sigortalı Olacak”

2
Kırklareli Sosyal Güvenlik İl Müdürü Av. Tahsin Halcı, ev hizmetlerinde 10 günden fazla ve 10 Günden Az çalıştırılanların …
HABER MERKEZİ
Kırklareli Sosyal Güvenlik İl Müdürü Av. Tahsin Halcı, ev hizmetlerinde 10 günden fazla ve 10 Günden Az çalıştırılanların nasıl sigortalı yapılacağı, nelere dikkat etmeleri gerektiği konularında detaylı açıklamalarda bulundu. Halcı Açıklamalarını başlıklar altında sıralayarak şunları kaydetti; 
“Türkiye Geneli sayısı 1 Buçuk milyon olduğu tahmin edilen, ev hizmetlerinde 10 gün ve daha fazla süreyle sigortalı çalıştıran işverenlerin kayıtları TC Kimlik Numarası’yla takip edilecek.  10 Günden Az çalıştırılanlar için de son torba yasa ile düzenlemeler yapıldı. Normalde işverenler prim bildirimlerini internet üzerinden şifre kullanarak yapabilirken, gündelikçi çalıştıranlara kolaylık sağlandı. 10 günden fazla gündelikçi çalıştıranların, e-bildirge şifresi almaları ve hizmet belgesi vermelerine gerek kalmayacak. Bildirgenin, işçinin çalışmaya başladığı ayın sonuna kadar en yakın Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü’ne veya Sosyal Güvenlik Merkezi’ne verilmesi gerekiyor. Bildirge, işveren ve işçi tarafından birlikte imzalanacak.
* 1 yılda 30 gün prim sağlık hizmeti için yeterli
Ev hizmetlerinde 10 günden fazla çalışanların sağlık hizmetlerinden yararlanabilmeleri için hastaneye gittikleri tarihte son bir yıl içerisinde 30 gün prim bildirimi yapılmış olması gerekecek. Primin ödenip ödenmediğine bakılmayacak. Yabancı ülkelerden hasta, yaşlı, çocuk bakımı gibi ev hizmetlerinde çalışmak üzere gelen kişiler 30 günden az çalıştırılamayacak.
* Bildirmeyene 1.201 Lira
Evde 10 günden fazla çalıştırdığı işçisini o ay içerisinde SGK’ya bildirmeyenler, şu an bin 201.5 TL olan brüt asgari ücret tutarında para cezası ödeyecekler. Eğer bildirimde bulunulmadığı ihbar veya denetim sonucu SGK tarafından tespit edilirse, 2 bin 403 TL ceza kesilecek. Gecikilen her ay için de asgari ücretin beşte biri kadar ceza ödenecek.
* Bildirge SGK’nın Sitesi’nde
Formdaki işveren ve işçinin kimlik, nüfus, iletişim bilgileriyle yararlanılacak teşvikler ve çalışma nedeni bölümlerinin doldurulup 2 tarafın imzalaması gerekli. 
* “Ev Hizmetlerinde 10 günden az çalıştırılanlarda sigortalı sayılacak”
5510 Sayılı Kanunun ek 9 uncu maddesi kapsamında ev hizmetlerinde 10 günden az sigortalı olarak çalışanlar iş kazası ve meslek hastalığı sigortası kapsamında sigortalı sayılacak. Bu şekilde sigortalı çalıştıranlar 10 güne kadar çalıştırdıkları sigortalılar nedeniyle işveren sayılmayacaklar.
Kırklareli SGK İl Müdürü Halcı, Ev Hizmetlerinde 10 günden az çalıştırılanlarla ilgili Şunları kaydetti; “5510 Sayılı Kanun’un Ek 9’uncu maddesi kapsamında ev hizmetlerinde 10 günden az sigortalı olarak çalışanlar iş kazası ve meslek hastalığı sigortası kapsamında sigortalı sayılacak. Bu şekilde sigortalı çalıştıranlar 10 güne kadar çalıştırdıkları sigortalılar nedeniyle işveren sayılmayacaklar. 10 günden az sigortalı çalıştıranlardan işyeri bildirgesi, sigortalı işe giriş bildirgesi ile aylık prim ve hizmet belgesi, işten ayrılış bildirgesi düzenlenmesi istenmeyecek. Ev hizmetlerinde 10 günden az sigortalı olarak çalışanların bildirimi “Ev Hizmetlerinde 10 Günden Az Sigortalı Çalıştırılacaklara İlişkin Başvuru Formu” ile yapılacak. Form çalışmanın geçtiği ayın sonuna kadar, ay sonunun hafta sonu genel ve resmi tatil günlerine denk gelmesi halinde ise bu günleri takip eden ilk iş günü sonuna kadar SGK Müdürlükleri’ne verilecek.” (Selçuk Vurucu)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here