“Her ferdin fikir ve fikirlerini açıklamak hürriyetine hakkı vardır”

15
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kırklareli İl Başkanı Vecdi Gündoğdu, “3 Mayıs Dünya Basın Günü” dolayısıyla yaptığı açıklamasında şunları kaydetti:
HABER MERKEZİ
“İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin 19. Maddesine göre “Her ferdin fikir ve fikirlerini açıklamak hürriyetine hakkı vardır. Bu hak, fikirlerinden ötürü rahatsız edilmemek, memleket sınırları mevzubahis olmaksızın malumat ve fikirleri her vasıta ile aramak, elde etmek veya yaymak hakkını içerir”
Gücünü bu haktan alan basının yürüteceği etkin gazetecilik faaliyetleri, daha şeffaf, daha dürüst ve daha sağlıklı bir toplum hayatının da teminatıdır. Medyada fikir özgürlüğü, etik ilkelere bağlılık, çeşitlilik ve dürüstlük gibi ilkeler sağlıklı bir demokrasinin en önemli temelini oluşturmaktadır.
Gazetecilerin düşünceleri ne olursa olsun, sadece fikirlerini ifade ettikleri için hapse girmeleri veya hapis tehdidi altında olmaları kabul edilemez. Bugün ülkemizde birçok gazeteciye darbe girişimleri hakkında yaptıkları haberler nedeniyle açılmış soruşturma ve davalar devam ediyor. Halkımızın da bildiği gibi CHP  bu davaların en yakın tanığı ve takipçisidir. İktidar, bir yandan Türkiye’nin ileri demokrasi ile yönetilen bir hukuk devleti olduğunu söylüyor, diğer yandan her geçen gün cezaevlerini gazetecilerle dolduruyor. Anlaşıldığı gibi iktidarın içine düştüğü çelişki gözler önündedir.
Değişen Türkiye’nin artık daha sivil, çoğulcu, katılımcı ve demokratik bir anayasaya ihtiyacı vardır. Basın faaliyetlerini ilgilendiren Türk Ceza Kanunu ve Terörle Mücadele Kanunu’nun ilgili maddelerinin Avrupa Birliği ve diğer gelişmiş demokratik ülkelerde olduğu gibi, daha çok ifade özgürlüğünden yana düzenlenmesi zorunludur. Ancak her şeyden önemlisi zihniyetlerin demokratikleşmesi ve yasaların demokratik bir şekilde uygulanmasıdır.
“3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü”nde, biz CHP olarak Kırklareli’deki basın mensuplarına, basın özgürlüğünün ve düşünceyi ifade özgürlüğünün bireylerin en doğal hakkı olarak kabul edildiği bir Türkiye için onları birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz.
Özgür bir basının demokratik bir toplum hayatı için ne kadar büyük bir öneme sahip olduğunu bizlere hatırlatan, halka gerçekleri anlatan, araştıran, soran, eleştiren, meslek ilkelerine uygun nitelikli yayıncılık yapan her basın mensubu  arkadaşımın “3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü”nü kutluyor ve görevleri yüzünden öldürülen tüm gazetecileri saygıyla anıyoruz.” (Savaş Eskici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here