“Hemşirelik eğitiminde branşlaşmaya gidilmelidir”

15
12 Mayıs Hemşireler Günü dolayısıyla Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası (Sağlık-Sen) Kırklareli İl Temsilciliği tarafından yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

HABER MERKEZİ
 
“Dünyada modern hemşireliğin kurucusu Florence Nightingale’in doğum günü olan 12 Mayıs Günü Hemşireler Günü, 12-18 Mayıs tarihleri arası ise Hemşirelik Haftası olarak kutlanmaktadır.
Ülkemizde, 1964 yılından bu yana her yıl 12 Mayıs Günü "Hemşireler Günü" olarak kutlanmaktadır. Hemşirelik; insan sevgisiyle dolu, şefkatle, sabırla yapılan kutsal ve profesyonel bir meslektir. Hemşirelik, güç çalışma şartlarını gerektiren, özveri, sabır, hoşgörü kavramlarını içinde bulunduran zor bir meslektir.
Hemşirelik, diğer mesleklerde olduğu gibi, toplumsal ihtiyaçlardan doğan, insan hayatıyla yakından ilgili bir meslektir; ekip çalışmasını bilen, el becerisi olan, hızlı çalışan hünerli eller ister; temelinde sevgi, saygı yatar. Hemşire din, dil, ırk ayrımı gözetmeksizin, birey, aile ve topluma sağlığını kazandırmak için çalışır. Bu nedenle, sevgiden, şefkatten, disiplin ve ciddiyetten uzak bir kişinin bu mesleği icra etmesi mümkün değildir; çünkü hemşire, sağlığı yerinde olmayan, yardıma muhtaç insanlara hizmet vermektedir. Bu yönü düşünüldüğünde, hemşirelerin, hem eğitim açısından hem de psikolojik, sosyal ve ekonomik açıdan desteklenmesi gereken bir meslek grubu olduğu ortaya çıkmaktadır.
Hemşirelerimiz, sağlık hizmetlerinde kalitenin arttırılması ve tüm vatandaşlara ulaştırılabilmesi konusunda aldıkları eğitim ve görev bilinci doğrultusunda büyük uğraş vermekte, sağlık sorunlarıyla karşı karşıya olan vatandaşlarımıza umut ve yaşama sevinci kazandırabilmek için, ihtiyaç duydukları sevgi, şefkat ve ilgiyi göstermekte, üstlendikleri sorumluluğu eksiksiz yerine getirerek, gece gündüz özveri ile çalışmaktadırlar.
Böylesine kutsal görevi yerine getiren hemşirelerimizin ve diğer sağlık çalışanlarının, daha iyi bir çalışma ve yaşam şartlarına kavuşturulmaları lazımdır. Yasal, ekonomik, eğitim ve sosyal alandaki tüm sorunlarının çözümü için el ele verilmesi gerekmektedir. Yurdun her yerinde, tüm güçlüklere karşın hizmet veren hemşirelerimizin, görevlerini kolaylaştırmak için herkes üzerine düşeni yapmalı, gereken özeni göstermelidir.
Tüm sağlık çalışanlarımız ve sağlık hizmeti sunumunun önemli bir bölümü oluşturan hemşirelerimizin gerek özlük hakları ve gerekse de mali haklarının aranması yönünde, Sağlık-Sen üzerine düşen görevi her zaman yapmıştır ve yapmaya devam edecektir.
Ekonomik ve sosyal haklarda belli ölçüde adaletin sağlanması için; Tabip dışı personelin döner sermaye tavan oranlarının yükseltilmelidir. Döner Sermaye ödemeleri izin dönemlerini de kapsamalıdır. Farklı istihdam politikalarına son verilmelidir. Vekil ebe ve hemşire uygulaması kalkmalı ve yaklaşık 5 bin vekil ebe ve hemşire kadroya alınmalıdır. Hemşirelik eğitiminde branşlaşmaya gidilmeli ve meslek tanımları net olarak ortaya konulmalıdır. Bu düşüncelerle, Sağlık-Sen olarak, Türkiye’nin dört bir yanında çalışan Hemşirelerimizin 12 Mayıs Hemşireler Gününü kutluyoruz.” (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here