Hemşirelere Özel Gece

1
Her yıl 12-18 Mayıs tarihleri arasında kutlanıyor…
* “Hemşirelik Haftası”nı kutlamak ve yoğun bir tempoyla çalışan hemşirelere moral ve motivasyon olması amacı ile Kırklareli Devlet Hastanesi hemşirelerine özel gece düzenlendi
Şenol Goncagül
Özel Haber
Düzenlenen gece;  Kırklareli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Yrd. Doç. Dr. Fergan Genç, Kırklareli Devlet Hastanesi Başhekimi Ruşen Coşkuner ve tüm yönetim ekibinin katılımıyla coşkuyla kutlandı.
* Moral ve Motivasyonu tavan yaptı
“Hemşirelik Haftası” nedeniyle düzenlenen gecede büyük coşku yaşandı. Geceye katılan hemşireler; “Bu tür sosyal etkinliklerin, her kurumda olduğu gibi, hastanelerde ve sağlık kurum ve kuruluşlarında da sık sık yapılmasını arzu ediyoruz. Hem, günlük streslerimizi atıyor, hem de bir arada olmaktan dolayı, çalışanlar arasındaki iletişim, işbirliği ve çalışma verimliliği artıyor. Böyle bir geceyi tertipleyen hastane yöneticilerimize ve genel sekreterimize teşekkürü borç biliyoruz. Böyle ve benzer etkinliklerin daha sık yapılmasını istiyoruz” dediler.
* Hemşirelik kutsal bir meslek halini aldı
Hemşireliğin tarihi kadının şifa verici tarihiyle başlar. İlk profesyonel hemşireliğin 1854-1856 yıları arasında yaşanan Kırım Savaşı’nda Florence Nightingale ile başladığı kabul edilmektedir. İlk olarak dünyada 1954 yılından beri güzel ülkemizde de 1964 yılından beri hemşire Florence Nightingale’nin doğum günü olan 12 Mayıs “Hemşireler Günü” ve takip eden 12-18 Mayıs “Hemşirelik Haftası”  olarak kutlanmaktadır.
* Hemşirelik mesleği nasıl bir gelişme gösterdi
Türkiye de ilk hemşirelik eğitimi 1911 yılında 6 aylık Hasta Bakıcılık Kursu ile başlamıştır. Sonra 2,5 sonrada 3 yıllık eğitime geçilmiş 1946 yılında Sağlık Meslek Liseleri’nin açılması ile Ortaokul sonrası 4 yıllık eğitime geçilmiştir. Türkiye’de ilk olarak 1955 yılında Ege Üniversitesi Hemşirelik Meslek Yüksek Okulu’nun kurulması ile Üniversite düzeyinde eğitime geçilmiştir. Bunu Ankara’da Hacettepe ve İstanbul da Florence Nightingale ve diğerleri izledi. İlk kez 1968 yılında Hacettepe’de Hemşirelik’te Yüksek Lisans ve 1972’de Doktora Unvanı verilmeye başladı ilk Profesör Unvanı’nı 1978 de Hacettepe’de Eren Kum almıştır.
* Hemşire kadrolarımız yetersiz
Türkiye’de 92 bin 500 civarında hemşire olup 100 bin kişiye 131 hemşire düşerken bu sayı Avrupa Birliği Ülkeleri’nde 600-700 civarlarındadır.
* Yasal düzenleme bekleniyor
Hemşirelik mesleğinin nöbet usulü çalışma veya vardiyalı çalışma, görev tanımı tam olarak yapılamadığı için hastanede diğer alanlarda çalışma, branşlaşmama gibi sorunları vardır. 2007 yılında bununla ilgili kanuni bir takım düzenlemeler yapılmış olup yönetmelikler beklenmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here