Helva ihracatında milyon dolarlık hedef

14
Kırklareli’nden, başta ABD, Almanya, Fransa, Avustralya, Hollanda ve İngiltere olmak üzere dünyanın bir çok ülkesine helva ihracat eden Tatsan Helva Sanayi’nin bu yıl 1 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirmeyi hedeflediği bildirildi. 
Kırklareli’de 81 yıldır helva üreten Tatsan Helva Sanayi Ticaret Limited Şirketi ortaklarından Sinan Kadaifçi, yaptığı açıklamada yeni ürün çeşitleriyle yurt içi ve yurt dışı satışlarını sürdürdüklerini söyledi. 
Bu gün ürettikleri ürünlerin temelinin 1930 yılında dedesi Salih Kadaifçi’nin Makedonya’dan Kırklareli’ne göç etmesiyle atıldığını anlatan Kadaifçi, ”Makedonya’nın Üsküp kenti civarında o dönemde ünlü bir helva ustası olan dedem Salih Usta, Kırklareli’ne yerleşmiş. Çok sevdiği mesleği yüzünden de ‘Kadaifçi” soyadını almış. Dedemin vefatından sonra helva üretimini oğulları İsmet, Rasim ve Tahsin Kadaifçi kardeşler devralmış. Şu anda üçüncü kuşak olarak üretimi biz sürdürüyoruz” şeklinde konuştu. 
Sinan Kadaifçi, profesyonel olarak 1974 yılından itibaren Tatsan markasıyla helva ve şekerleme üretimini sürdürmeye devam ettiklerini, bu gün Tatsan’ın ‘kalite ve yenilikle özdeşleşmiş’ bir şirket haline geldiğini belirtti. 
Türkiye’de cevizli yaz helvası, cevizli nuga helva ve hazır irmik helvalarının Tatsan tarafından tanıtımının yapılarak, insanlara sevdirildiğini anlatan Kadaifçi, ”Firmamız Tatsan 2003 yılından bu yana Kırklareli Organize Sanayi Bölgesi’nde üretimini sürdürmekte. 3 bin metrekare kapalı alana sahip ISO 9001 ve HACCP Standartlarına göre inşa edilmiş yeni üretim tesisimizde ürünlerimize susamlı, Antep fıstıklı ve yer fıstıklı krokan, tahin, pekmez, lokum çeşitleri dahil olmuştur. Halen üretmiş olduğumuz ürünler Türkiye’nin en seçkin market ve şarküterilerinde tüketiciye arz edilmekte. Yeni ürün çeşitlerimizle yurt içi ve yurt dışı satışlarımız sürüyor” dedi. 
* Tatsan’ın yurt dışı pazarı
Halen ABD, Almanya, Fransa, Avustralya, Hollanda ve İngiltere başta olmak üzere dünyanın bir çok ülkesine her yıl artan oranda ihracat yaptıklarını anlatan Kadaifçi, şunları kaydetti: 
”2005 yılında perakende sektörüne yönelen firmamız, 5 fabrika satış mağazası ile ürünlerini halkımızın beğenisine sunmaktadır. Sürekli ürün çeşitliliğini zenginleştiren firmamız, 2007 yılından itibaren de geleneksel Osmanlı lezzeti olan Kavala Kurabiyesi üretimine geçmiştir. 
2011 yılında 40 kişiyi istihdam eden Tatsan Helva, önümüzdeki dönemde de büyümeye odaklanarak yurt içi ve yurt dışı satışlarını arttırmayı hedeflemektedir. Tatsan Helva olarak her yıl düzenli olarak dünyanın muhtelif ülkelerindeki fuarlara katılarak, pazar payımızı arttırma gayreti içerisindeyiz. Hedefimiz yıl içerisinde Almanya, Rusya ve Birleşik Arap Emirliklerinde fuarlara katılmak. 
Bunun haricinde dünyadaki krizden dolayı ihracat miktarları bir miktar azalmış olsa da bu yıl bu yıl 1 milyon dolarlık ihracat hedefliyoruz, ama bunu 5 yılda 3 milyon dolara çıkartacağız. Bu hedefler için kalitemizden ödün vermeyeceğiz. Ürün çeşitlerimizi artırarak büyümeye devam edeceğiz.” aa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here