Heig Oleik Cinsi Ayçiçeği alanları yaygınlaştırılıyor

7
* Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı RafetSezen: ”Kalp dostu ayçiçeği ekim alanlarını genişletiyoruz. Amacımız bu sezon 141 alım merkezinin 65’inde yağ ölçümüne göre alım yaparak, üreticilerin daha kaliteli ayçiçeği üretmelerini sağlamak” dedi.

 

Trakya Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (Trakya Birlik) Yönetim Kurulu Başkanı Rafet Sezen, kalp dostu ayçiçeği ekim alanlarını genişlettiklerini belirtti. Sezen yaptığı açıklamada, Trakya Birlik’in 48 kooperatif ve fabrikalarda bu yıl içerisinde yatırımlarını sürdürerek büyümeye devam edeceğini söyledi.
Bu yıl ”Heig Oleik” cinsi ayçiçeği ekim alanlarının 100-150 bin dönüme çıkacağını tahmin ettiklerini belirten Sezen, şunları söyledi:
”Heig Oleik cinsi ayçiçeğinin üretimine devam ediyoruz. Kalp dostu ayçiçeği ekim alanlarını genişletiyoruz. Bu yıl geçen yılın iki katı kadar bir ekim yapılacak. Heig oleik ekim alanını yavaş yavaş genişletmek istiyoruz. Ortaklarımıza sözleşmeli ekim yaptırıyoruz. Çünkü kontrolü oldukça zor olan bir olay. Kontrollü ekimle bu ürünün devamı sağlanacak. Her yıl bir kademe daha ileriye giderek, önümüzdeki 4-5 yıl içinde inşallah Trakya’da bu cins ayçiçeği yüzde 80-90 ekilir duruma gelecek. Bu sayede ortaklarımız bu cins ayçiçeğini ektikleri için daha fazla gelir elde edecek. Heig oleik cinsi ayçiçeğinde bulunan oleik asit insan sağlığı açısından önemli. Oleik asit, kalp hastalığı riskinin azaltılmasında, damar sertliği riskinin düşürülmesinde, yüksek kolesterolün kontrolünde en önemli yardımcı besin kaynaklarından. Bu imkan varsa niye Türkiye bunda geri kalsın. Bu konuda çalışmalarımız devam ediyor.”
Geçen yıl olduğu gibi bu sezonda ayçiçeğinde yağ ölçümüne göre alım modelinin uygulanacağını ifade eden Sezen; ”Tüm alım merkezlerimizde yağ oranına göre alım yapmamız mümkün değil. Amacımız bu sezon 141 alım merkezinin 65’inde yağ ölçümüne göre alım yaparak, üreticilerin daha kaliteli ayçiçeği üretmelerini sağlamak. Bu işi artık oturtmak istiyoruz. Kaliteli mala prim, kalitesiz malada eksi prim uygulanacak. Amacımız ortaklarımızı daha fazla gelir elde edebilecek üretime doğru götürebilmek” diye konuştu.
* “Çelik Silo için projelerimiz hazır”    
Trakya Birlik’in çelik silo sistemine geçeceğini ve çelik silo için projelerinin hazır olduğunu vurgulayan Sezen, şöyle devam etti:
”Teşvik kapsamındaki projelerimiz bakanlıkta. Çelik silolar projelerin kabulüne göre yapılacak. 72 bin tonluk çelik silo projelerinin yapımı, Mart ayının ilk haftalarında ihaleye çıkarılacak. Nisan ayı gibi temel atma durumuna gelinecek. Hedefimiz 2010 yılı içerisinde çelik silo işinde belli bir yolu aşabilmek. Bunda da başarılı olacağız. Dış kaynak arayışımız devam ediyor ama ilk önce kendi kaynaklarımızla yatırımlarımıza devam etmek düşüncesindeyiz. Çok uygun şartlarda uzun vadeli kredi bulabilirsek dış kaynakta kullanabiliriz.”
* “Çapalama Kredisi verilecek”
Sezon için gübre ve tohumluk satışlarının devam ettiğini bildiren Sezen, şunları kaydetti:
”Ortaklarımızın ihtiyaçları karşılanıyor. Piyasada ki fiyatlarla kıyaslandığında, Trakya Birlik’in fiyatlarının bu sene piyasa şartlarının zaman zaman altında seyrettiğini görmekteyiz. Bazı günlerde piyasanın üzerinde de olabiliyor. Trakya Birlik özel şirketler gibi hareket etmek zorunda olduğundan piyasaya gelen ani zamlardan bazen etkilenmekte. Normal şartlarda piyasa fiyatlarının altında ürün satışlarımız devam etmekte. Ayçiçeği tohumunda uzun vadele veya peşin fiyatla satışlarımız devam ediyor. Önümüzdeki günlerde ortaklarımıza çapa kredisi dediğimiz nakdi kredi uygulamamızda başlayacak. Ortaklarımızı mağdur etmeyecek şekilde yolumuza devam edeceğiz.” aa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here