Hazırlık bütçelerindeki belirsizlik meclis üyelerini düşündürüyor

15
Hazırlık bütçelerindeki belirsizlik meclis üyelerini düşündürüyor

Kırklareli Il Genel Meclisi Kasım ayı toplantıları boyunca görüşülecek olan hazırlık bütçelerinde yaşanan belirsizlikler, Il Genel Meclisi’nin sağlıklı kararlar almasını da engelliyor. 2010 yılı Il Özel Idaresi hazırlık bütçelerinin görüşüldüğü toplantılarda çok sayıda hizmet alanında kullanılacak olan ödeneklerin gelip, gelmeyeceğinin tartışıldığı dünkü toplantıda adeta yer yerinden oynadı.

Il Genel Meclisi tarafından yapılan hazırlık bütçelerine belirli bir rakam ayrılmayıp, yapılması planlanan çalışmalara 1’er TL’den fasıl açılması gerektiğini söyleyen Il Özel Idaresi Strateji Geliştirme Müdürü Z. Suna Dalcalı’nın önerisine, CHP Grup Başkanı Hasan Dağ sert tepki gösterdi.

Kırklareli Il Genel Meclisi Kasım ayı 7. birleşimi Valilik Binası Atatürk Toplantı Salonu’nda dün saat 11:30’da gerçekleştirildi. Yoklama ve geçmiş birleşime ait tutanak özetinin okunması ile meclis toplantısı başladı. Başkan Tuna Soykan; “Bugün ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm yıldönümü olduğu için sizleri 1 dakikalık saygı duruşuna davet ediyorum.” dedi. Meclis tarafından yapılan saygı duruşunun ardından Başkan Tuna Soykan; Küllenmiş bir imparatorluktan binbir zorluklar içerisinde bizlere Türkiye Cumhuriyeti’ni emanet eden Gazi Mustafa Kemal’e minnettarız. O’nu saygı ve sevgi ile anıyoruz.” diyerek Mustafa Kemal Atatürk’ün yaşamış olduğu ders verici bir kaç anısını meclis üyeleri ile paylaştı.

Akabinde ise meclisin 3. gündem maddesi olan 2010 yılı Il Özel Idaresi hazırlık bütçesinde Gençlik ve Spor Hizmetleri ile Eğitim Hizmetlerine ayrılacak ödenekler hakkında öngörüşme yapıldı. Gençlik ve Spor Hizmetleri Komisyonu Başkanı Mustafa Taşkın toplamda 200 Bin TL tutarındaki spor hizmetleri hazırlık bütçesi raporunu okudu. Bu rapor doğrultusunda; Babaeski’deki Kapalı Spor Salonu’na radyan ısıtma sistemi, Pınarhisar futbol sahasındaki yedek kulübelerinin yapımı, Babaeski 100. Yıl Stadı’ndaki tribünlere plastik oturak yapımı, Vize’ye bağlı Çakıllı Beldesi’ndeki futbol sahasının bakımı, ilimizdeki Amatör Spor Kulüpleri’ne dağıtılmak üzere ödenek ayrılması, Kırklareli Anadolu Lisesi bahçesindeki futbol sahasının gece ışıklandırılması, Pınarhisar’a bağlı Kaynarca Beldesi’ndeki futbol sahasına soyunma odası yapılması ve tel örgü ile çevrilmesi ve Iğneada’daki futbol sahasına soyunma odası yapılması gibi teklifler önerildi.

Lüleburgaz ilçesi ile ilgili olarak Gençlik ve Spor Hizmetleri’nde hiç bir çalışma yapılmadığını belirten Ismail Dağcı; “Lüleburgaz’a neden birşey yapılmıyor. Biz daha iyisini daha güzelini hakediyoruz. Doğrusunu isterseniz, Lüleburgaz için çalışma bekliyoruz.” dedi.

Lüleburgaz 8 Kasım Stadı’nda da çalışma yapılması gerektiğini belirten Nedim Orcan; “Buradaki tekliflerde Lüleburgaz 8 Kasım Stadı’nın çimlendirilmesi vardı. En son bu stada 20 yıl önce çimlendirme yapılmıştı.” dedi. Geçen yıllardaki meclis toplantılarında komisyon raporu fotokopilerinin meclis üyelerine dağıtıldığını söyleyen Saffet Üresin ise; “Daha önce bu komisyon raporları tüm üyelerimize dağıtılıyordu. Iğneada futbol sahasındaki soyunma odalarının projesi tamam. Bu rapor doğru değil” diye konuştu. Gençlik ve Spor Hizmetleri’nde pastanın en büyük diliminin Babaeski’ye gittiğini dile getiren Selahattin Birkaya; “Demirköy futbol sahasının çim yapılmasını istedik. Sıralamaya bile girmemiş. İlk üç ödenekten ikisi Babaeski’ye gidiyor. Bu da haksızlık.” dedi.

Yapılan ödenek görüşmeleri hakkında söz alan İl Özel Idaresi Strateji Geliştirme Müdürü Z. Suna Dalcalı, meclis tarafından yapılan hazırlık bütçesi görüşmelerine belirli bir rakam ayrılmaması gerektiğini belirterek Ankara’dan gelecek olan ödeneklerin yetersiz kalabileceğini dile getirdi ve meclisin de buna göre karar alması gerektiğini sözlerine ekledi. Maliye Bakanlığı tarafından gönderilecek olan ödeneklerin sadece Kırklareli İl Özel İdaresi’nin personel maaşını ödeyebileceğini belirten Dalcalı, meclise önerilerde bulunurak ayrılan bütçelerin rakamlandırılmaması ve projeler için sırasıyla 1’er TL fasıl açılması gerektiğini belirtti.

Strateji Müdürü Dalcalı tarafından yapılan açıklamalar, İl Genel Meclisi üyelerinin kafalarındaki soru işaretlerini daha da arttırdı. Muhtelif hizmet komisyonlarına şu ana kadar hiç bir bütçenin ayrılmamış olmasına karşılık veren Hasan Dağ kısa ve öz konuştu; “Eğer durum gerçekten böyleyse, meclisi 3 yıllığına tatil edelim. Birileri gelsin bizi yönetsin. Ama ondan sonra da bizim buraya gelmemizin bir anlamı olmaz” diye konuştu. Konuyla ilgili söz alan Yurdaer Ulus komisyon projelerine 1’er TL fasıl açılarak yıl sonuna kadar gelecek olan ödenekten projelere kaynak aktarılmasını önerdi.

 Akabinde ise Başkan Tuna Soykan; “Yarın bu Gençlik ve Spor Hizmetleri görüşmelerini sürdüreceğiz. Öncelik sırası ile ilgili komisyon kendi arasında bu konuları görüşsün” dedi ve İl Genel Meclisi Kasım ayı 7. birleşimini kapattı. Kırklareli İl Genel Meclisi Kasım ayı 8. birleşimi, Demirköy’ün kurtuluş günü etkinlikleri sebebi ile bugün saat 11:00’da gerçekleştirilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here