Haziran Ayı değerlendirildi

5
Genel Sekreter Şahin Trakya Bölgesi Haziran Ayı Ekonomi Verilerini Değerlendirdi
HABER MERKEZİ
Genel Sekreter Şahin Trakya Bölgesi Haziran Ayı Ekonomi Verilerini Değerlendirdi
Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Trakya Bölgesi Haziran ayı ekonomi verilerini değerlendirdi.
Trakya Bölgesi Haziran Ayi Ekonomi Verileri hakkında açıklamalarda bulunan Genel Sekreter Şahin şunları söyledi:
“Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından yayınlanan Haziran ihracat rakamlarına baktığımızda Tekirdağ’ın 2015 yılı Haziran ayında 61,1 milyon dolar ihracat gerçekleştirerek Bölge illeri arasında en yüksek ihracatı yapan il olduğunu görüyoruz. 2015 yılı ile 2014 yılı Ocak-Haziran dönemi karşılaştırıldığında, Tekirdağ 2015 yılı Ocak-Haziran döneminde 320 milyon dolar ihracat gerçekleştirmiş ve Tekirdağ’ın ihracatı bir önceki yılın aynı dönemine göre yaklaşık 62 milyon dolar azalmıştır. Aynı dönemde Kırklareli ili ihracatında ise bir önceki yıla göre 5,5 milyon dolarlık artış meydana gelmiştir. Edirne 2015 yılı Haziran ayında 2,4 milyon dolar, 2015 yılı Ocak-Haziran döneminde 19,3 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirmiş, bir önceki yılın aynı dönemine göre ihracatını 2,1 milyon dolar artırmıştır. 
Bölge illerimizin ihracat yaptığı ülkelere baktığımızda ise 2015 Haziran ayı itibariyle Edirne ilinin en çok ihracat yaptığı ülkenin Bulgaristan olduğu görülüyor. Bulgaristan’ı Bosna-Hersek, Hong Kong, Tayland ve Filipinler takip etmiştir. Kırklareli ilinin 2015 yılı Haziran ayı itibariyle en çok ihracat yaptığı ülke ise Romanya olmuştur. Romanya’yı Litvanya, Azerbaycan-Nahcivan, Kırgızistan ve Nijerya izlemiştir. Tekirdağ’ın en çok ihracat gerçekleştirdiği ülke Almanya olmuştur. Tekirdağ’ın en çok ihracat gerçekleştirdiği ülkelerin profiline bakıldığında bu ülkelerin gelişmiş ülkeler olduğu dikkat çekmektedir.
Bölgemizde Haziran ayı içerisinde kurulan ve kapanan şirket istatistiklerini incelediğimizde Tekirdağ’da 18, Kırklareli’de 11, Edirne’de ise 56 şirket kurulduğunu; Tekirdağ’da 2, Kırklareli’de 1, Edirne’de ise 7 şirketin kapandığını görüyoruz.”
TÜFE’de Türkiye geneli yıllık enflasyon %7,2, Bölgemizde ise %6,48 olarak gerçekleşmiştir. Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2015 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre %0,25 oranında artış göstermiştir. (s.e.)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here