“Hayvancılığın gelişmesinde Veteriner Hekimler büyük rol oynuyor”

27
* Veteriner Hekimler ‘‘Veteriner Hizmetlerinde Kullanılan Yönetmeliklerin Değerlendirilmesi’’ hakkında bilgilendirildi
HABER MERKEZİ
Kırklareli Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Çebi; “Kırklareli’de hayvancılığın geliştirilmesinde veteriner hekimlerin çok büyük katkıları vardır” dedi.
Müdürlük toplantı salonunda 12 Nisan 2012 Perşembe günü saat 14.00’da yapılan toplantıda Veteriner Hekimler ‘Veteriner Klinik, Poliklinik ve Klinik’ hakkında bilgilendirildi.
Kırklareli Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hasan Çebi, müdürlük olarak tarımsal faaliyetlerin devlet ayağını oluşturduklarını, veteriner hekimlerin de sivil ayağını oluşturduğunu söyledi. 
Tarımsal faaliyetleri veteriner hekimlerle birlikte yürütmekte olduklarını söyleyen Çebi;
“Hayvancılığımızı geliştirmekte siz veteriner hekimlerimizin çok büyük katkıları vardır. Bunu küçümsemek çok büyük hata olur. Bu konuda sizlerin yaptığı çalışmalar için çok teşekkür ediyorum. Bakanlığımız tarafından 2010 yılının Aralık ayında uygulamaya koyulan 3996 sayılı Veteriner Hizmetleri Bitki Sağlığı ve Yem Kanunu gereğince 102 adet yönetmelik çıkartıldı. Bu yönetmeliklerin 35 adedi Hayvancılıkla, 17 adedi ise Su Ürünleriyle ilgili. Yani büyük bir kısmı Hayvancılık Veteriner Hizmetlerine ayrılmış bir kanun ve yönetmeliktir. Bakanlığımız tarafından yayımlanan yeni yönetmelikler çerçevesinde et, süt, yumurta, bal gibi havansal ürünlerden kalıntı izleme programları geliştirilmiş, serbest veterinerlere ilaç kullanımı ve yetiştiricilerin yönlendirilmesi hususlarında büyük sorumluluklar getirilmiştir. Veteriner Klinik, Klinik, Poliklinik yönetmeliğiyle birlikte suni tohumlama veteriner ilaçları ve biyolojik ürünleriyle ilgili yönetmelikler yayımlanmış ve Avrupa Birliğine uyumlu hale getirilerek veteriner hekimlerinin hizmetine sunulmuştur. Kırklareli’de 63 adet veteriner kliniği ve 1 adette poliklinik mevcuttur. 15 Ekim 2011 tarih ve 28.058 sayılı resmi gazete ile yayımlanarak yürürlüğe giren veteriner hekim ve poliklinik yönetmeliği gereğince teknik şartlarda kayıt düzenlerinde yenilikler getirmiştir. Yeni mesleğe atılan hekimlerimize hizmet içi eğitim ve önceki çalışan veteriner hekimlerimiz ile belli bir süre zarfı içerisinde hizmet içi eğitim getirilmiştir. Hayvan sağlığı dolayısıyla insan sağlığının korunması niçin hizmet veren veteriner hekimlerimize yeni yönetmeliğin getirdiği yeni şartlara uyum sağlayacak bu toplantının başarılı geçmesini diliyorum” dedi.
Hayvancılık Bakanlığı Gıda Kontrol Genel Müdürlüğü’nden Tülay Kurt ise, veteriner hekimlerine ‘Veteriner Hizmetlerinde Kullanılan Yönetmeliklerin Değerlendirilmesi’ konusunda çeşitli bilgiler verdi. (ue)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here