Hayvan sahiplerinin dikkatine!

10
Kırklareli Tarım İl Müdürlüğü tarafından; “13/06/2010 tarih ve 27610
sayılı Resmi Gazete de yayımlanarak yürürlüğe giren 5996 sayılı
Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanun ve ilgili
yönetmelik gereğince hayvan sahibi; İşletmesinin tescil edilmesini
sağlamak, Hayvanlarının tanımlanmaları ile ilgili işlemleri (küpeleme ve
hayvanlara  kimlik çıkartılması) yaptırmak, İşletmelerindeki sığır
cinsi hayvanların doğum, ölüm, zorunlu kesimlerini bildirmek, Her türlü 
hayvan hareketleri ile ilgili kayıtları tutmak zorundadır denilen
açıklamada şunlar kaydedildi:

HABER MERKEZİ

“Buna göre; Buzağıların 20 gün içerisinde küpelenmesi ve kayıt edilmesi zorunludur. Bu süre içinde hayvanlarını küpeletmeyen ve kayıt altına aldırmayan hayvan sahiplerine Kanun gereğince idari para cezası uygulanacaktır. Hayvan sahipleri işletmelerinde bulunan hayvanlarına ait doğum, ölüm ve nakil bilgilerini 7 (yedi) gün içerisinde bağlı bulundukları İl/İlçe Tarım Müdürlüklerine bildirmeleri gerekir.
Bu şekilde bildirilmeyen hayvanlar kaydedilmeyecek, işletmelerde kaydı olmayan hayvanlar daha sonraki sevklerinde belge düzenlenmeyecek,  desteklemelerden yararlanılmayacak ve belgesiz hayvan sevki nedeniyle idari para cezası uygulanacaktır.
Haziran 2011 tarihinden sonra doğum, ölüm ve nakil bilgilerini yasal süre (yedi gün) içinde bildirmeyen, kayıt tutmayan, işletmesine pasaport ve/veya sağlık raporu olmadan hayvan getirdiği tespit edilen hayvan sahiplerine idari para cezası uygulanacaktır. 5996 sayılı Kanunun 36. maddesine göre; Hayvanlarını tanımlatmayan işletmelerini ve hayvanlarını kayıt altına aldırmayan gerekli bildirimlerde bulunmayan kayıt tutmayan hayvan sahiplerine; 538 TL. Hayvanlarına şap, brucella, kuduz ve veba gibi Tarım İl/İlçe Müdürlükleri tarafından programlı olarak yürütülen aşıları yaptırmayan hayvan sahiplerine 5385 TL. Belgesiz (menşe şahadetnamesiz, veteriner sağlık raporsuz) canlı hayvan sevki yapan hayvan sahiplerine; sığır başına 323 TL. Belgesiz (menşe şahadetnamesiz, veteriner sağlık raporsuz) canlı hayvan sevki yapan hayvan sahiplerine; koyun-keçi başına 53 TL. Belgesiz (menşe şahadetnamesiz, veteriner sağlık raporsuz) hayvansal ürün (et, deri, yapağı…) sevki yapan hayvan sahiplerine; araç başına 1077 TL idari para cezası uygulanacaktır.” (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.