“Hayvan Kayıt Sistemi’nde değişiklik yapıldı”

11
* Kırklareli Tarım İl Müdürlüğü’nden büyükbaş hayvan yetiştiricilerine önemli açıklamada bulunuldu.


Yapılan açıklamada Hayvan Kayıt Sistemi’nde yapılan değişiklikler ile yeni doğan buzağıların 20 gün içinde küpelenerek kayıt ettirileceği bildirildi.
HABER MERKEZİ
Büyükbaş hayvan yetiştiricilerini yakından ilgilendiren Hayvan Kayıt Sistemi’nde (TÜRKVET) bazı önemli değişiklikler yapıldı. Tarım İl Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, yeni doğan buzağıların 20 gün içinde küpelenerek kayıt ettirileceği bildirilerek şunlar kaydedildi:
“Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından Hayvan Kayıt Sistemi’nde (TÜRKVET) bazı önemli değişiklikler yapılmıştır.
Buna göre;
* TÜRKVET’teki bilgilerin güncel olması için yetiştiriciler, işletmesinden başka yerlere ve başka yerlerden işletmesine yapılacak tüm sığır cinsi hayvan hareketlerini ve işletmedeki hayvanların tüm doğum ve ölümlerini 7 gün içinde bağlı bulunduğu İl/İlçe Tarım Müdürlükleri’ne bildirecek ve bu bildirimler esas alınarak sistemde kayıtlar güncellenecek.
* T.C. No bilgisi kayıtlı olmayan yetiştiricilerle ilgili TÜRKVET Sistemi’nde işlem yapılması engellenmiş olup, bu bilgilerin hayvan sahipleri tarafından merkezde Hayvan Sağlığı Şube Müdürlüğümüze, ilçelerde ise Tarım İlçe Müdürlüklerimize bildirilerek girilmesi gerekmektedir.
* İşletmedeki hayvanlara ait bildirimler; yetiştirici tarafından “İşletmedeki Hayvan Bildirim Formu” doldurularak, şahsen İl/İlçe Müdürlükleri’ne, köylerde görev yapan sözleşmeli Veteriner Hekim ve Ziraat Mühendisleri’ne, ilgili Birlik görevlilerine, Serbest Veteriner Hekimlere, Muhtarlara yapılacaktır. Görevlilere teslim edilen bu formlar bildirim tarihinden itibaren en geç 7 gün içinde İl/İlçe Müdürlükleri’ne teslim edilecektir. Formlar İl/İlçe Müdürlükleri tarafından en kısa sürede işleme konulacak ve elektronik ortamda sisteme kaydı yapılacaktır.
* Hayvan alım satımlarında pasaportun ilgili kısımları alıcı ve satıcı tarafından mutlaka imzalanacaktır. Alıcı, hayvan sevki için İl/İlçe Müdürlüğü’ne geldiğinde, pasaportun imzalı olan satıcıda kalacak kısmını teslim edebilecek ve pasaportun ilgili kısmı satıcının bildirim formu yerine geçecek ve İl/İlçe Müdürlüğü’ne teslim edilecektir.
* Diğer İl/İlçelerden Yurtiçi Veteriner Sağlık Raporu ile alınan hayvanlar, çıkış işletmesinin  bağlı bulunduğu İl/İlçe Müdürlükleri tarafından ortak havuza aktarılacak, yetiştiricinin bildirimi üzerine varış işletmesinin bağlı bulunduğu İl/İlçe Müdürlükleri tarafından bu hayvanlar, hareket tarihi ile varış tarihi arasında en fazla 3 gün (yol süresi) olacak şekilde varış işletmesine nakil alınacaktır.
* 1 Temmuz 2010 tarihine kadar 0-6 aylık arası hayvanların küpeleme işlemleri  tamamlanacaktır (6 aydan büyük sığır cinsi hayvanlara Bakanlık talimatı gereği küpe takılamamaktadır). Sığır Cinsi Hayvanların Tanımlanması Tescili ve İzlenmesi  Yönetmeliğinin 16 ncı maddesinde yapılan değişiklik gereğince “1 Temmuz 2010 tarihinden sonra ise  hayvanlara kulak küpesi takma işlemi, doğumundan itibaren en geç 20 gün içinde uygulanacak, hayvanın doğduğu işletmeyi terk etmesi gerektiğinde ise (20 günlük süre beklenmeden) küpe uygulanacak ve sisteme kayıt edilecektir.”
Üreticilerimizin, Bakanlığımızın desteklemeleri hususunda veya hayvan alım/satım ve sevk işlemlerinde herhangi bir sebeple mağdur olmamaları için kayıt ve küpeleme çalışmalarına gereken hassasiyeti göstermeleri gerekmektedir.” (s)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here