Hayrabolu’ya Meteoroloji Gözlem İstasyonu kurulacak

15
Tekirdağ Meteoroloji Müdürü Ahmet Doğan, Hayrabolu Belediyesi ile yapmış oldukları protokol ile…


HABER MERKEZİ
Hayrabolu’ya yaklaşık 20 bin dolar maliyetle kurulacak Meteoroloji Gözlem İstasyonu Ölçüm Sistemi ile otomatik olarak yöreye düşen yağış miktarları, hava sıcaklığı, hava nemi, hava basıncı ile rüzgar yönü ve hızının takip edileceği hava tahmin ölçümlerinin alınarak, bilgilerin 5 günlük veriler halinde internet web sayfasında yayınlanacağını belirterek;” Meteoroloji Gözlem İstasyonu Ölçüm sistemimizin kullanım alan ve amaçları arasında hava tahmini, iklimsel çalışmalar, tarımsal, hidroloji, şehircilik ve çevre, ulaşım sektörü ile sanayi sektörü bulunmaktadır” dedi.
Belediye Başkanı Hasan İrtem yaptığı açıklamada, yörede etkili hava ölçümü yapabilecek meteoroloji Gözlem İstasyonu için yapılan çalışmalar sonucunda Hayrabolu’ya istasyon kurulması aşamasına  gelindiğini belirterek; “Tekirdağ Meteoroloji Müdürlüğü ile yaptığımız çalışmalar sonucunda ilçemizin Uzunköprü Caddesinde yeni yapılan 1500 tonluk su deposunun bulunduğu alan içerisine otomatik olarak ölçüm yapabilen Meteoroloji Gözlem İstasyonu ölçüm ünitesi kurulması kararlaştırıldı. Ölçüm ünitesinin faaliyete geçmesiyle birlikte yöremizde ve çevre ilçelerimizde kamu kurum ve kuruluşları, sanayicilerimiz, tüm vatandaşlarımız, birçok yatırımcı ile çiftçilerimiz 5 günlük hava tahminlerine Devlet Meteoroloji Genel Müdürlüğüne ait www.meteor.gov.tr web sayfasından kolayca erişebilecekler. Bu çalışma ile vatandaşlarımız yapacakları işlerde hava tahmin sonuçlarına Hayrabolu için kolayca ulaşabileceklerdir. Böylece vatandaşlarımız çalışma planlarını ve takvimlerini çok daha sağlıklı yapabilecekler. Belediyemizin yapmış olduğu bu çalışma vatandaşlarımıza ve yöre insanımıza büyük yarar sağlayacak” dedi.
Hayrabolu’ya Otomatik Meteoroloji Gözlem İstasyonu ölçüm ünitesinin kurulmasına dair protokol imza töreninde Sabiha Gökçen Meteoroloji Müdürü Uygar Us, Meteoroloji Bölge Müdürlüğünden Meteoroloji Mühendisi Yusuf Uğur Yüce hazır bulundu.  Kuruluş çalışmalarına başlanan Otomatik Meteoroloji Gözlem İstasyonu ölçüm ünitesinin 2010 yılı içerisinde faaliyete geçeceği kaydedildi. (s)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here