“Hayatımızdaki renkler solmasın, Saros yok olmasın”

7
Keşan Belediyesi ile Keşan Doğa Çevre ve Kültür Derneği (DOÇEK) işbirliğinde düzenlenen “2. Keşan-Saros Körfezi Dağ Bisikleti Festivali”ne katılan   Gökçetepe Sahili’nde konaklayan bisikletçiler, 
Keşan Belediyesi ile Keşan Doğa Çevre ve Kültür Derneği (DOÇEK) işbirliğinde düzenlenen “2. Keşan-Saros Körfezi Dağ Bisikleti Festivali”ne katılan   Gökçetepe Sahili’nde konaklayan bisikletçiler,   İbrice Limanı’nda mola verdi. Taş ocaklarından çıkan tozdan etkilenmemeleri için, DOÇEK tarafından bisikletçilere maske dağıtıldı. Bisikletçiler, taş ocaklarına tepki amacıyla, “Hayatımızdaki renkler solmasın, Saros yok olmasın” sloganı attı. Limanda verilen kokteyle katılan ve burada bir süre oynayarak eğlenen bisikletçiler, öğle saatlerinde buradan yollarına devam etti. İbrice Limanı’nın arka kısmında bulunan taş ocaklarının yanından geçen 300 doğasever, burada da bir süre duraklayarak, ocakların çevreye verdiği zarara tepki amacıyla slogan attı ve alkış yaptı.
Eşme” Toz içinde nefes alamıyoruz”
Protesto sırasında basın mensuplarına kısa bir açıklama yapan Keşan DOÇEK Başkanı Hakan Eşme, şunları söyledi: “Buradaki amaç festivalimizin ana konsepti gereği, ‘Hayatımızdaki renkler solmasın, Saros yok olmasın’ diye özetleyebildiğimiz bu sloganla festivali nitelendirdiğimiz bir etkinlikte buradayız. Biraz önce cennet gibi koylardan, yeşil ve mavinin birbirine kavuştuğu, Saros Körfezi’nin içinden geldik. Şimdi ise gri, taş ocaklarının doğanın telafisi mümkün olmayan zararının ve yok olmasının ne şekilde olduğunu gösteriyoruz. İnsanlarımızı duyarlılığa davet ediyoruz.  Taş ocakları çok korkunç bir facia. Çünkü bu doğal güzellikler, binlerce yıl sonra bile geri gelmiyor, telafisi olmuyor. Geri dönüşü mümkün olmayan bir şekilde doğa tahrip oluyor.  Bu güzelim yerlerin turizmle insanlara tanıtılması yerine, böyle taş ocaklarının taş için yok edilmesini, talana uğratılmasını protesto etmek ve bir anlamda da insanlarımızı duyarlılığa davet etmek için burada bulunuyoruz.” dedi
Maskeleri takmalarındaki sebebin de tozdan etkilenmemek olduğunu belirten Eşme, “Toz içinde nefes alamıyoruz. Bütün ağaçların üstü bembeyaz olmuş. Hepsinin üzerini toz kaplamış ve güzelim yeşil ile mavi, kendini griye ve toza teslim etmiş durumda.” şeklinde konuştu.
Bisikletçiler daha sonra taş ocaklarına tepki amacıyla festivalin sloganı olan “Hayatımızdaki renkler solmasın, Saros yok olmasın” diye bağırdı. Daha sonra bisikletçiler, tepkilerini alkış ve düdük öttürerek göstermeye devam etti. Bisikletçiler daha sonra Uzun kum plajı ve Kale Koyu plajından geçerek, öğle yemeği için Mecidiye beldesine geldi. Mecidiye Belediyesi tarafından verilen öğle yemeğine, Mecidiye Belediye Başkanı Recep Çınar da katıldı. Hakan Eşme ve bisikletçiler kendilerine destek olan Çınar’a teşekkür etti. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.