“Hayaldi gerçek oldu”

15
Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Tekirdağ Milletvekili Özlem Yemişçi’nin girişimleri sonucunda Ergene Eylem Planı’nın önemli bir parçası olan Islah OSB’ler ile ilgili ilk OSB müracaatı eksiksiz olarak Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca kabul edildi.
HABER MERKEZİ
 
Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan, Bilim, Sanayi ve teknoloji Bakanımız Nihat Ergün ve Orman ve Su İşleri Bakanımız Veysel Eroğlu’nun destekleriyle Tekirdağ ve Trakya bölgesindeki Çalışmalar tam sürat devam ediyor.
 Bölgemizde düzensiz, plansız ve çevreye olumsuz etkide bulunan sanayi tesislerinin bir çatı altında toplanarak düzenli, planlı ve çevreyle barışık faaliyetini sürdürmek amacıyla  6215 sayılı yasa ile Organize Sanayi Bölgeleri Kanuna bir madde eklenerek ıslah organize sanayi bölgeleri oluşturulması öngörülmüştür.
 Bu kanunun Türkiyedeki uygulama alanı en fazla bölgemizde söz konusu olacaktır. 7  bölgede uygulanması planlanan bu OSB şeklinin ilki Bakanlık tarafından Ergene 1 ismi ile kabul edilmiştir. Bakanlık bölgeyle ilgili çalışmalarına başlamıştır. Yaklaşık 1-1,5 ay içerisinde tüzel kişilik verilmesi planlanmaktadır. 
Ergene 1 ıslah OSB bölgesi Ergene 1 Islah OSB Alanı, Tekirdağ İli Çorlu İlçesi Misinli Deresi ile Vakıfla Köyü arasında D-100 Karayolu’nun sağlı sollu iki yanında konuşlanmış bir bölgedir. Bu ıslah OSB için önerilen alan 438 hektardır. 160 parselden oluşmaktadır. Bu bölgemizde bulunan 60 sanayicimizden 55’i müracaatta bulunarak ıslah OSB olmak istemiştir.
 Bu sanayi tesisleri OSB çatısı altına girmekle kendi yönetimini kendileri üstlenecekler, Devletin OSB’ler için uygulamış olduğu teşviklerden yararlanacaklar, ortak arıtma ,ortakenerji,ortak alt yapı kullanımıyla maliyetlerini minimize edeceklerdir. Bu aynı zamanda’dabölgedeki büyümeyi tetiklediği gibide istihdam artışına neden olacaktır.Sanayicilerimize geçmişten miras kalan bürokratik değil, demokratik bir devlet anlayışı ile bugüne kadar yaklaşıldı.
Diğer taraftan çevre ile barışık önünü görebilen sanayiler ortaya çıkacak ülke ekonomisine daha fazla katkı sağlamış olacaklardır. Bölgenin ve sanayicinin bir rüyasıda bu vesile ile gerçekleşmiş olacaktır.  
Halk refah, Sanayici İstikrar,  Devlet yönetmek ustalık ister. Siyasette boş söz ve vaatler dönemini kapatalı 10 yıl oldu. 3 Genel Seçim, 2 Yerel seçim, 1 Cumhurbaşkanlığı Seçimi kayıtsız şartsız milletimizin takdiridir.  İltifat Marifete tabidir. Bu iltifat bu Millete.  Bu iltifat Milletin verdiği emanete kayıtsız şartsız, ötekileştirmeden sahip çıkan hükümetimize.” (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here