Havsalı hayvan üreticileri bilgilendirildi

8
Edirne Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği (EDSYB) Başkanı Tuncay Aytin, ”Macaristan’dan gelen 94 hayvan mevcut karantina süresi 21 gün tamamlanınca sahiplerine teslim edilecek” dedi.


 
Aytin, Havsa ilçesinde hayvan üreticilerini bilgilendirmek amacıyla Şehit Öğretmen Mehmet Birol İlköğretim Okulu çok amaçlı salonunda yaptığı toplantıda, yurt dışından getirilecek ithal hayvanlar için çeşitli spekülasyonlar yapıldığını, bunlara inanılmaması gerektiğini söyledi.
Damızlık birliği olarak damızlık çiftliği kurma çalışmalarına başlamanın gereğini bildiklerini ifade eden Aytin, şunları kaydetti:
”Biz damızlık birliğiyiz, damızlık üretmek ve üretime destek olmak zorundayız, imkanlar dahilinde bir damızlık çiftliği kurmak için bile çalışmalar yapmanın zamanı geldi diyorum. Hafta içerisinde Ankara’ya giderek Tarım Bakanlığı’ndan son gelişmeler ile ilgili bilgiler aldık. Yapılacak hayvan ithalatlarında bir sıkıntı yaşanmayacağını garanti edebiliriz. Burada bir tek husus önemli, gelecek olan hayvanların gelişleri biraz uzayabilir. Bunda da sizin bir zararınız olmayacak. Hayvanları aldığımız firma sizin malınıza sizin yerinize bakmış olacak.”
Karantinada tutulan ithal hayvanların karantina süresinin tamamlanmasının ardından sahiplerine teslim edileceğini bildiren Aytin, ”Karantina bölgelerimizde bekletilen Macaristan’dan gelen 94 hayvan, mevcut karantina süresi 21 gün tamamlanınca sahiplerine teslim edilecek. Bu konuda yine sıkıntı yaratmaya kalkan çevreler olduğunu biliyoruz. Bizim çıkarcı çevreler ile işimiz olmaz. Bizim için önemli olan üyelerimizin çıkarlarını kollamaktır. EDSYB olarak hesabını veremeyeceğimiz hiçbir işin içine girmeyiz.” aa

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here