Havsa’da iyi tarım uygulamaları semineri yapıldı

8
Havsa Kaymakamı Barış Demirtaş: “Üreticilerimizin ürünlerini bilinçsiz ve geleneksel yöntemlerle yapmaya çalışması hem ürün kalitesini, hem üretimi hem de pazar payını düşürmesinin yanı sıra çevreye verilen zararlarla da ekosistemi de olumsuz olarak etkilemektedir” dedi.
HABER MERKEZİ
Trakya Kalkınma Ajansı’nın desteği ile Havsa’da gerçekleştirilen “İyi Tarım Uygulamaları” konulu seminerde Demirtaş, bölgede kuru ve sulu tarım yapan üreticilerin ürünlerinin kalitesini ve pazar payını arttırmak, bunun yanı sıra sağlıklı tarım ürünlerinin yetiştirilmesine destek vermek amacıyla Havsa Ziraat Odası’na kayıtlı 100 üreticiye “İyi Tarım Uygulamaları” konulu eğitiminin verileceğini söyledi.
Verilecek eğitimin içeriğinde, iyi tarım uygulamaları bilgilendirmesi, IPM bitki koruma ilaçları ve bitki besleme uygulama esasları eğitimi, tehlike komplike ekipman kullanımı ve hijyen eğitimi konularının yer alacağını vurgulayan Demirtaş;
“Tarım bilindiği üzere dünyanın en önemli sektörlerinden biridir. Yaşamın devam edebilmesi, canlıların hayat fonksiyonlarını gerçekleştirebilmesi için beslenmeye ihtiyaçları vardır, beslenmenin de temelinde tarımsal ürünler vardır. Bu durumda tarımsal ürünlerin kalitesi yaşam kalitesini de doğrudan etkileyecektir. 
Üreticilerimizin ürünlerini bilinçsiz ve geleneksel yöntemlerle yapmaya çalışması hem ürün kalitesini, hem üretimi hem de Pazar payını düşürmesinin yanı sıra çevreye verilen zararlarla da ekosistemi de olumsuz olarak etkilemektedir. Bu açıdan bakıldığında, çevre, insan ve hayvan sağlığına zarar vermeyen bir tarımsal üretimin yapılması, doğal kaynakların korunması, tarımda izlenebilirlik ve sürdürülebilirlik ile gıda güvenliğinin sağlanması amacıyla yapılan iyi tarım uygulamaları önem kazanmaktadır.”
Yüksek Ziraat Mühendisi Kadriye Canan Elibol ise, seminerin 4 gün boyunca devam edeceğini belirterek katılımcılara sertifika verileceğini kaydetti. (ue)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here