Havalar soğudu, Boza mevsimi açıldı

43
Kırklareli’ de havaların soğuması, kış içeceği bozaya olan talebi arttırırken, Kırklareli Balaban Bozacısı’nda son günlerde yoğunluk yaşanmaya başlandı. Kırklareli Merkez, Fevzi Çakmak Bulvarında Bulunan Bozacı, Balaban,  Kırklareli Halkının En çok uğradıkları yerlerden biri olamaya başladı.
HABER MERKEZİ
Sonbahar mevsimine girilmesiyle birlikte, Kırklareli’ de havaların soğuması, vatandaşı kış içeceği olan bozaya yönlendirdi. Bozanın keyifli içiminin yanı sıra, probiyotik etkisinin de bulunduğunu söyleyen balaban Bozacısının sahibi Yüksel Ay, bozanın gribe de iyi geldiğini belirtti. Ay, “Boza; Mısır, mısır irmiği, buğday unu gibi tahıllar ve içerisine ilave edilen su ve şekerden yapılıyor. Kış içeceği olduğu için havalar soğuduğu zaman satışlarımızda artış oluyor. İnsanlar ya gelip burada içiyor ya da alıp evlerine götürüyorlar. Hasta olmak istemeyenler, içerisindeki vitaminleri bildikleri için boza içiyor. İçerisinde bol miktarda B ve C vitamini var, ama B vitamini ağırlıktadır. Bundan dolayı Doktor onaylı olmasa bile grip ve nezleye iyi gelir, bağışıklık sistemini güçlendirir. Anneler için süt yaptığı söylenir ve Doktorlar bunu annelere tavsiye ederler” diye konuştu.
Yıllardır boza içmekten vazgeçemediklerini belirten vatandaşlar ise özellikle balaban Bozasını tercih ettiklerini belirtti. Bazı vatandaşların il dışına götürmek için de aldığı bozanın kilogramı 5 liradan, bardağı ise 2 liradan satışa sunuluyor. (Selçuk Vurucu)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here