Haset’in hasmı Allah’tır

26
“Ayînesi iştir kişinin lâf’a bakılmaz” atasözünü hepimiz biliriz. Burada anlatılmak istenen; İnsanların ne konuştuklarına değil, ne yaptıklarına bakacaksınız.
Özel hayatta da, ticari hayatta da ve siyasi hayatta da birileri konuşur, birileri de icraat yapar.
Etrafınıza bakınız. Aylak oturanlar gün öldürmek için sürekli bir şeyler yapanları çekiştirirler. Hiçbir şey yapmayanların, bir şeyler yapanlara kusur bulması ve iftiralarla karalamalar yapması küstahlık değil midir?
Geri kalmış her toplumda bol miktarda haset, bozguncu ve çirkef insanlar vardır. Bunların işi gücü birilerinin hesabını yapmak ve kuyusunu kazmaktır. Kendi beceremedikleri şeylerin bir başkasının başarmasını gözleri hiç götürmez. Başarılı insanları toplumun gözünden düşürmek için sürekli asılsız haberler yayarlar.
Onların söylemedikleri sözleri çarpıtarak çekemedikleri kişiye sürekli düşman üretmeye çalışırlar. Amaç; kişiyi toplum önünde küçük düşürmektir. Çamur at, izi kalsın. Bu tür insanlar çok tehlikelidir.
Birilerini kötüleyenler aslında kendini anlatırlar. Dikkatli ediniz, İftiracı insanların içindeki pislik yüzlerine vurmuştur. Bu tip insanlar art niyetli oldukları için içinden pazarlıklıdırlar. Bulunduğu her toplumu karıştırırlar. Yalanı sanat haline getirip, yaşam şekli yapmışlardır.
Oysa eğitimli toplumlarda insanlar birilerini çekiştirmeye vakit bulamazlar. Birçok derneğin üyesi olmuşlardır. Sürekli sosyal etkinliklerde koşturur dururlar. Toplumsal fayda için nelerin yapılacağını konuşurlar. Kimi, nasıl yıpratacaklarını düşünmezler.
Boş durmaktansa bedava çalışmak iyidir. Birilerinin hesabını yapacaksınız da siz ne kazanacaksınız?
Başkasının çoğundan size fayda yoktur. Sizin azınızdan size fayda vardır. 
Ama çekememezlik hastalığı kronik hale gelmişse tedavisi mümkün değildir. Alışkanlık yapar. Dağarcığında konuşacak bir şeyi olmayanlar, başkalarının dedikodularını yapmayı sohbet sanırlar.
Aslında kimse kimseyi çekiştirmekle pek yıpratamaz. İnsanın kendine verdiği zararı da topla tüfekle bir ordu veremez. En büyük zararı insan kendi kendine verir. Söylenen kötü sözler de, döner kendini vurur.
Başkalarının kuyusunu kazdığını sanan, aslında kendi kuyusunu kazar.
Düşünün bakalım; çevrenizde bu tariflere uyan kimler var?
Belirlediğiniz bu densiz, dengesiz kişi ve kişileri iyi izleyin. 
Sabırla bekleyin. 
Göreceksiniz ki; Yaradan içi şeytanlıklarla dolu bu tip insanlara layık olduğu cezayı dünya aleme ibret olsun diye zaten verecektir.
Çünkü; Haset’in hasmı Allah’tır…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here