“Hasat Sezonu’na hazırız”

11
Kırklareli Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hasan Çebi, müdürlük olarak 2012 yılı hasat sezonuna hazır olduklarını belirterek yaptığı açıklamasında şunları kaydetti:
HABER MERKEZİ
“İlimiz hububat ve ayçiçeği ile yine son yıllarda da dane mısır ve Kanola gibi ürünlerin üretimi ile ülkemiz tarımsal üretimine oldukça önemli katkı sağlamaktadır. İlimizde yaklaşık 230 bin hektar ekili alanın (Hububat Buğday, Arpa, Yulaf, Tritikale, Çavdar, Ayçiçeği, Kanola, Aspir, Dane Mısır ve Çeltik ürününün) tamamı biçerdöver ile hasat edilmekte olup yaklaşık 950 bin ton civarında ürün elde edilmektedir. Bu üretimin içerisinde, yıllara göre değişmekle birlikte ortalama 650 bin ton hububat üretilmektedir. Görüldüğü gibi ilimiz özellikle temel ihtiyacı karşılayan tarımsal üretimde önemli bir paya sahiptir. İlimizde üretilen hububat hasadında %1 dane kaybının yaklaşık 6 bin 500 ton ürüne denk gelmektedir. Bu kaybın daha fazla olduğunu ayrıca ülke genlinde düşünürsek ne kadar büyük bir ekonomik kayıp olmaktadır. Üreticilerimizin de yoğun masraf ve emek ile elde ettikleri bu ürünü en az kayıpla hasat etmeleri başta kendileri olmak üzere, İl-İlçe Müdürlüklerimiz ile biçerdöver sahipleri ve biçerdöver operatörlerinin de en büyük arzusudur. 
 Çiftçilerimizin büyük emek ve masrafla üretmiş oldukları hububat ile diğer ürünlerin zamanında ve tekniğine uygun olarak ayarlanmış biçerdöverlerle hasat edilmeleri büyük önem arz etmektedir. Hasat sırasında meydana gelen tane-ürün kayıpları, tane-ürün hasarları ve sap kayıplarını önlemek üzere Bakanlığımızca yayımlanan “2012 Yılı Biçerdöverle Ürün Hasadında Kontrol Hizmetlerinin Organizasyonu İle Kontrollerde Takip Edilecek Esas Ve Usullere Ait Uygulama Talimatı” gereği 2012 yılı hasat kontrol hazırlıklarına başlandı. Bu çerçevede öncelikli olarak 2012 yılı biçerdöver hasadı ile ilgili "Kırklareli Valiliği Hasat Tebliği" ve "Kırklareli Valiliği Anız Tebliği" yayınlanmış olup, hasat kontrollerinde görev alacak İl ve İlçe Müdürlüklerimizde görevli "yetkili kontrolör"lerin eğitimi 13 Haziran 2012 tarihinde İl Müdürlüğümüz toplantı salonunda yapılarak kontrolörlerimiz hasat sezonuna hazırlanmışlardır. 
Ayrıca İl Müdürlüğü olarak ilk defa biçerdöver sahipleri ve biçerdöver operatörlerinin de katıldığı 13 Haziran 2012 tarihinde saat 14.00’de Kırklareli Ticaret Borsası Toplantı Salonu’nda “Biçerdöverle Hasatta Dane Kayıplarının Önlenmesi” konulu bir panel yapılarak biçerdöver ile hasadın ve kayıplarının önemi ortaya konulmuştur. Yaklaşık 100 civarında biçerdöver sahibi, operatörü, üretici, muhtar ve kontrolör elemanlarının katıldığı toplantı ilimiz hasat sezonu öncesi oldukça yararlı olmuştur.
İl Müdürlüğü olarak 1 m2’de 1 adet buğday danesinin kaybı bir dekar alanda bir kilogram buğday olduğunun bilinci ile yine bu bilinci biçerdöverci, operatör ve üreticilere de aktararak ilimizde olabilecek hasat kayıplarını en aza indirmek amacındayız. O nedenle hasat sezonunda başta üreticilerimiz tarlalarının başında olarak, biçerdöver operatörleri ve yetkili kontrolörlerimiz gerekli hassasiyeti göstererek hasatta olabilecek kayıpların önüne geçerek İlimiz ve ülkemiz ekonomisine büyük katkı sağlanması hedefimizdir.  Yine ilimiz genelinde tüm köy ve beldelerde hasat öncesinde "hasat kayıplarının önlenmesi" konulu çiftçi toplantıları düzenlenerek üreticiler bilgilendirilmektedir. 
Hasat sezonu boyunca İl ve İlçe Müdürlüklerimizde görevli yetkili kontrolörler gerekli denetimleri yapacaklardır. Valilik Emirlerine uymayanlara gerekli yasal işlem yapılacaktır. Ancak denetimlerin dışında da gerek ürün sahipleri ve gerekse duyarlı vatandaşlar aşağıdaki İl ve İlçe Müdürlüklerimize ait telefon numaralarına da her türlü ihbar ve şikâyetlerini bildirebilirler.  Saygıdeğer üreticilerimizin 2012 yılı hasat sezonunun başarılı, ürününün bol ve bereketli olmasını dileriz.” (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here