Hasan Dağ; ”Domuzlar yüzünden mahsülümüzde yüzde 30- 40 zayi veriyoruz”

8
Hasan Dağ; ”Domuzlar yüzünden mahsülümüzde yüzde 30- 40 zayi veriyoruz”

Kırklareli Il Genel Meclisi Kasım ayı birleşimlerinde oldukça somut kararlar alınıyor. 02 Kasım Pazartesi günü meclisin 1. birleşiminden itibaren yapılan çalışmalarda ilimizin yıllardır kanayan yarası olan sorunlar irdeleniyor. Acil yapılması gereken yollardan, s.o.s veren köprülere, sokak hayvanlarının korunmasından, ilimizdeki çiftçilerin en büyük düşmanı olan yaban domuzlarına kadar bir çok konunun derinliklerine inerek ele alınması Il Genel Meclisi’nin müşkülpesent çalışmalar yaptığının bir göstergesi adeta.

Kırklareli Il Genel Meclisi Kasım ayı 5. birleşimi 06 Kasım Cuma günü (dün) Kırklareli Valilik Binası Atatürk Toplantı Salonu’nda saat 10:30’da gerçekleştirildi. Meclisin gündeminde yine 4. birleşimde olduğu gibi ilimizdeki sokak köpeklerinin korunması ve aşırı üremeye karşı bilinçli çalışmalar yapılması vardı. Meclisin bir diğer tartışma yaratan konusu ise yine sokak köpeklerinde olduğu gibi ilimizin kanayan yaralarından yaban domuzlarının ıslah edilmesiydi. Bu kapsamda ilimizdeki çiftçilerin mahsullerine çok büyük zararlar veren domuzlara karşı kritikler yapıldı ve yapılması gereken çalışmalar öneri olarak sunuldu.

Birleşim öncesi AK Parti grubunun olduğu bölüme oturan Behçet Şen, mecliste renkli görüntüler oluşmasına sebep oldu.

Meclis Kasım ayı 5. birleşimi yoklama ve geçen birleşime ait tutanak özetinin okunması ile başladı. Akabinde ise Meclisin 3. gündem maddesi olan Il Özel Idaresi emrinde düz işçi olarak görev yapan Şaban Karakoç’un vefat etmesinden dolayı kadrosunun iptal edilmesi teklifi görüşüldü. Katip üye Aydın Karakoç tarafından açıklayıcı teklifin okunmasının ardından kadronun iptal edilmesine oy birliği ile karar verildi.

Meclisin 4. gündem maddesinde ise Il Genel Meclis Üyesi Hasan Dağ tarafından, Ilköğretim Okullarının tapu tescillerinin kanun gereği Il Özel Idaresi adına yapılması ile ilgili verilen yazılı önerge  görüşüldü. Önergenin okunmasının ardından Hasan Dağ konunun eğitim komisyonuna havale edilmesini teklif etti. Başkan M. Tuna Soykan tarafından meclise sunulan teklif oy birliği ile kabul edildi.

Aydın Karakoç; ”Her yıl bin tane köpek kısırlaştırırsak zamanla bunun da önüne geçebiliriz”

Il Genel Meclisi’nin 5. ve son gündem maddesinde Il Genel Meclis Üyesi Aydın Karakoç, Hüseyin Taşkın, Alaaddin Ergin, Şahin Arslan, Kemal Çağlar, Nail Özden, Çetin Şinikoğlu, Enver Tuna, Behçet Şen, Sebahattin Birkaya ve Sadettin Kızmaz tarafından, sahipsiz hayvanların korunması için 2010 yılı Il Özel Idare bütçesinde fasıl açılarak ödenek aktarılması hususunda verilen yazılı önerge görüşüldü. Sokak hayvanlarının korunup, kollanması için Il Tarım Müdürlüğü ve Il Çevre ve Orman Müdürlüğü’nün de çalışmalar sürdürdüğünü belirten Aydın Karakoç; “Il çapında, köylerde, ilçelerde Il Çevre ve Orman Müdürlüğü ile Il Tarım Müdürlüğü başıboş hayvanlar için çalışma sürdürüyormuş. Çevre ve Orman Müdürlüğü tarafından başıboş hayvanların kontrol altına alınması için bir mobil araç alınması da gündemde. Aynı şekilde Kırklareli Belediyesi 2014 yılına kadar 4 Bin kadar sokak hayvanını kısırlaştırmayı hedefliyor. Bu hayvanların köylerden veya başka şehirlerden belediye sınırlarına bırakıldığı söyleniyor. Tarım Il Müdürlüğü ve Il Çevre ve Orman Müdürlüğü’nün yapılmakta olan çalışmalarına biz de fasıl açarak destek olabiliriz. Her yıl bin tane köpek kısırlaştırırsak zamanla bunun da önüne geçebiliriz. Hiç olmazsa 10-15 Bin TL bir para koyabilirsek, köylerde de sokak hayvanlarının korunmasının ve kontrol altına alınmasının başlangıcını yapabiliriz.” diye konuştu.

Sokak hayvanlarının ülkemizin ve ilimizin kanayan yarası olduğuna dikkat çeken Hasan Dağ; “Bu konu ülkemizin ve ilimizin kanayan yarası. Dün Metin Güvenç arkadaşımız; “Bu bizim görev alanımız değil, belediyelerin görev alanıdır.” demişti. Ama köylerimizde bu konu başıboş bırakılıyor. Kedi ve köpekler çok çabuk üreyebilir. Bence bu çalışmanın belediyelerden önce kırsalda yapılması gerekir. Grubumuzun sokak hayvanları için verdiği önergenin çok doğru bir adım olduğunu düşünüyorum. Il Genel Meclisi olarak bu konuya belediye başkanlarından daha olumlu yaklaşmamız gerekir” dedi.

Sokak hayvanlarının korunması için bir an önce somut adımlar atılması gerektiğini belirten Hüseyin Taşkın; “Insanlar çevre illerden, ilçelerinden kamyonlar dolusu başıboş hayvanı getirip ilimiz sınırları içerisine bırakıyor. Bu hayvanların korunması için bir yerden başlanması gerekir.” diye konuştu.

Meclisin 4. birleşiminde yanlış anlaşıldığını söyleyen AK Parti Grup Başkanı Metin Güvenç; “Bizim söylediğimiz konu 5902 nolu yasa ile köylerle ilgili bir sorunumuz var. Köylerde başıboş hayvanlarla ilgili bir sorun varsa, üzerine düşmeliyiz. Ama belediyeler bizi ilgilendirmez. Bu konu ile ilgili olarak öncelikle muhtarla irtibata geçmemiz gerekir. Ayrıca orman köylerimizde çok büyük domuz sorunu var. Domuzlar çiftçilerimizin mahsüllerine çok büyük zarar veriyor. Bununla ilgili bir çalışma yapmamız lazım diye düşünüyorum.” dedi.

Metin Güvenç’in teklifinin değerlendirilmesi gerektiğini söyleyen Meclis Başkanı Tuna Soykan; “Bu kadar çok domuzu satarak gelir elde edebiliriz. Avlanan domuzların soğuk depolarda pazarlanması iyi olabilir.” Domuzların çiftçilere çok büyük zarar yaptığını söyleyen Hasan Dağ; “Domuz meselesinden müzdaribiz. Ektiğimizi biçemiyoruz. Mahsülümüzde yüzde 30- 40 zayi veriyoruz. Kırsalda yaşadığımız için gündendi ekemiyoruz. Ama jandarma gelip tarla sahibinin domuzu korkutmak için kullandığı çakarpatlamaz tüfeğini almak için uğraşıyor. Buna hükümetimiz bir çözüm bulması gerekir.” deyince mecliste ortalık karıştı. Karşılık söz düellosunun daha fazla büyümesine mahal vermeyen Başkan Tuna Soykan; “Meclise 5 dakika ara veriyorum.” diyerek son noktayı koydu. Aradan önce mikrofonu eline alan Alaaddin Ergin, ingilizce olarak bir kaç esprili cümle sarfedince mecliste renkli görüntüler oluştu.

Behçet Şen; ”Tedbir alınmazsa domuzlar

 tarımsal üretimi durdurabilir”

Meclise verilen 5 dakikalık aranın ardından sokak hayvanları ve domuzlar ile ilgili olarak görüşlerini dile getiren Behçet Şen; “Problem çok büyük. Ama problem kırsaldan başlıyor. Başıboş köpekler şehire getiriliyor. Biz köylerden bu işe başlarsak, şehirdeki çoğalmaya engel olabiliriz. Avrupa’da kırmızı et açığının yüzde 30’u domuzdan karşılanıyor. Bizim ülkemizde domuz eti tüketilmiyor. Ama Avrupa’ya pazar olarak açılabilir. Ilimizdeki avcı kulüpleri teşvik edilebilir. En azından onlara fişek verilebilir. Tedbir alınmazsa domuzlar tarımsal üretimi durdurabilir.” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından domuz konusunun Meclis tarım komisyonuna havale edilmesine, verdiği zararlar, pazarlanması, sayılarının belirlenmesi ve benzeri gibi konuların görüşülmesi koşuluyla oybirliği ile karar verildi.

Meclisin 5. gündem maddesi olan sokak hayvanlarının korunması konusunda, belediye sınırları dışında kalan yerlerde köpeklerle ilgili kamuoyuna yönelik çalışma yapılması için fasıl açılmasına oy birliği ile kabul edildi ve 5. birleşim bu karar ile sona erdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here