Hardaliye

34

Mustafa Kurnaz
Kurnaz¬_09@hotmail.com

“Hardaliye Trakya ve Özellikle Kırklareli ne özgü bir içecektir.”
Dün Google tıkladım Hardaliye yazdım, karşıma çıkan ilk sayfada aynen yukarıdaki ibare yazılıydı. İçime mutlulukla beraber bir burukluk kapladı. Mutlu oldum, çünkü biz Kırklarelililer olarak birçoğumuzun, taşıdığımız bu misyonun farkında olmamamıza rağmen Hardaliyenin Kırklareli ne has şifalı bir içecek olmasının biliniyor olmasıydı.
Tabii içimde acıdı, çünkü Biz Kırklarelili olarak Hardaliye’nin Kırklareli’ne has, Mili bir İçecek olması yolunda maalesef hiçbir şey yapamamışız.
20 Aralık 1930 tarihinde, Kırklareli’ne geldiğinde Atatürk kendisine ikram edilen Hardaliye’yi çok beğenmiş ve tanıtılıp Milli İçecek olarak yaygınlaştırılmasını çok istemişti. Bu Atatürk’ün Kırklareli notlarında yer almaktadır. Ülkemizde birçok il ve ilçe kendi yöresinde yetişen bir ürünü kendi adına simgeleştirmiş ve festival e dönüştürmüştür. Belkide o ürünler başka illerde çok daha kaliteli ve bol miktarda üretilmekte, ancak o ürünün sadece kendi yörelerinde veya illerinde yetişiyormuşçasına tescilletiyorlar ve o yöre etiketiyle pazara sunulan ürün Pazar sorunu yaşamıyor. Geçen haftaki sohbetimizde bahsettiğimiz gibi, bir ürünün en büyük sorunu Pazar sorunudur, bunu da bu şekilde büyük ölçüde aşıyorlar Pazar kendiliğinden oluşuyor.
Hardaliyenin hücre yenileyici, sindirimi kolaylaştırıcı, iyileşme sürecini hızlandırma, kalp damar sağlığını güçlendirme, kolesterol, bağışıklık istemini güçlendirme, kansızlığı giderme gibi sağlık açısından faydalarının yanında cildi güzelleştirdiği de bilinmektedir.
Diğer illerimizde Trakya Bölgesi illeri denilince hemen ilk akla gelen şarapçı, çok alkol tüketen iller diye düşünülür. Bunu Trakya illeri dışına giden hemşerilerimiz duymuşlardır.
Sanki bu illerde yaşayan herkes çoluk çocuk alkol tüketir, alkol sadece Trakya yöresinde tüketiliyormuş gibi bizimle bütünleştirilmiştir. Oysa durum böyle değildir, Alkol zararlıdır alınmalıdır veya alınmamalıdır, bizim konumuz bu değildir. Üzüm bir cennet meyvesidir ve insan sağlığına faydaları Kur’an-ı Kerim’de de geçmektedir.
Hardaliye de, alkol tercih etmeyen kişilerin üzümde bulunan bu şifaları direkt olarak alabileceği tek içecektir.
Evliya Çelebi bile seyahatnamesinde Hardaliye’nin şifalı bir içecek olduğundan bahsetmektedir. Görülüyorki Hardaliye çok eskilerden beri bilinen şifalı bir içecektir.
İlimizde Üzüm Üreticiler Birliğinin, Hardaliye’nin şişelenmiş ve etiketlenmiş olarak piyasaya sürme çalışmalarını duydum çok mutlu oldum. Birlik Başkanımıza ve diğer çalışanlara ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Kırklarelili olarak, ilimize has bu değerli ürünün tanıtılması, Pazar bulma ve üretim aşamasında daha üst düzey yöneticilerimizin ve yatırımcı müteşebbislerimizin de taşın altına ellerini sokmalarını bekliyoruz. Önümüzdeki yıllarda Kırklareli’miz de bir Hardaliye festivali neden olmasın.
Kırklareli’deki Bağ üreticilerimize, Tarımsal konuda her zaman bilgilendirme, yönlendirme ve Hardaliyenin yapımı konusunda ben şahsım adına üzerime düşen görevi yapmaya hazırım. Üreticilerimize, Kırklareli’de Coştur İşhanı’nda bulunan Doğa Mühendislik ve Danışmanlık büromda Tarımın her alanında birebir bilgilendirme ve yönlendirme hizmetlerim devam etmektedir.
Haydi, sevgili Kırklareliler, Hardaliye Festivali’ne doğru hep birlikte el ele.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.