Hamitabat Kooperatifi’ne 240 baş Damızlık Gebe Düve verildi

5

Kırklareli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ali Dermenci yaptığı açıklamasında; “Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği’nin görevleri…


HABER MERKEZİ
Kırklareli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ali Dermenci yaptığı açıklamasında; “Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği’nin görevleri; ıslah ve kayıt çalışmalarını en iyi şekilde yapmak ve bununla birlikte üyelerin ihtiyaç fazlası damızlık düvelerine Pazar bulmak ve pazarlamak, üyelerin daha ucuz girdi temini için yem bitkisi tohumlarını tedarik etmek, ekimine destek olarak girdilerini daha ucuza mal ederek sürdürülebilir, daha karlı bir hayvancılık yapmalarına yardımcı olmaktır.
Bunun için yaptığımız çalışmalar ve verdiğimiz mücadeleler sonucu bugün il içi ve il dışına olmak üzere üyelerimizden yaklaşık 800 e yakın damızlık gebe düveler, piyasanın üzerinde fiyatlarla toplanarak sevkiyatları yapılmıştır. Birlik olarak buradaki amacımız yetiştiricilerin hayvanlarını değerine yakın fiyatlarla alarak hem yetiştiricilerin cebine daha fazla para girmesini hem de ithalatın önüne geçilerek ilimiz ekonomisine katkı sağlamaktır.
* “800’e yakın gebe düve sahiplerini buldu”
Birlik olarak Hamitabat Kooperatifi ile yaptığımız son anlaşma ile de Kırklareli’ndeki yetiştiricilerimizden tedarik edeceğimiz 240 baş damızlık gebe düvenin saha personelimiz tarafından seçimi devam etmektedir. Bayramdan sonra da Hamitabat Kooperatifi’nin uygulamış olduğu proje kapsamında kooperatifin 40 üyesine 6 şar baş damızlık gebe düvenin teslimatı gerçekleştirilecektir. 
Kooperatiflerin uygulamış oldukları “Damızlık Sığır Yetiştiricileri Projesi” son yıllarda köylümüzün elinde hızla azalan hayvan sayısını hızla artırarak daha kazançlı ve sürdürülebilir bir hayvancılık için çok önem taşımaktadır. Ayrıca bu tür projelerin hayata geçirilmesi ile orta ölçekli aile işletmelerinin çoğalması sağlanacak böylelikle de köyden kente göçün önüne geçilmiş olacaktır.
Bu tür projelerin ilimizde daha da artarak hayvan sayısı azalan köylerimizde uygulanması gerekmektedir. Bizler de Damızlık Birliği olarak bu tür projelerin yapılmasında ve uygulanmasında kooperatiflerimizin her zaman yanındayız.” (Savaş Eskici)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here