Hamdi Helvacıoğlu İlköğretim’den Mardin’e “Kardeşlik Köprüsü”

17
* Kırklareli merkez ilçede eğitim ve öğretim vermekte olan Hamdi
Helvacıoğlu İlköğretim Okulu öğrencileri tarafından başlatılan
“Kardeşlik Kampanyası” çerçevesinde toplanan oyuncak ve giysiler ile
yazılan mektuplar gönderildi.

HABER MERKEZİ
Gerek verdiği eğitim kalitesi ve gerekse de yaptığı sosyal projeler ile Kırklareli merkez ilçede İlköğretim Okullar arasında ilk sıralarda yer alan Hamdi Helvacıoğlu İlköğretim Okulu öğrencileri düzenledikleri “Kardeşlik Kampanyası”nda topladıkları oyuncak ve giysiler ile yazdıkları mektupları Mardin’in Kızıltepe İlçesine bağlı Göllü Köyü’ndeki okula gönderdiler.
Öğrenciler tarafından “Kardeşlik Kampanyası” başlığı altında; Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Gönül Canan öncülüğünde “Oyuncak Kardeşliği”,  İzci Lideri Reyhan Ayca öncülüğündeki izciler “Giysi Kardeşliği” ve 4/B Sınıfı Öğretmeni Havva Yüksel öncülüğünde “Mektup Kampanyası” düzenlendi.
* “Çocuklarımız en sevdiklerini paylaştılar”
Neden böyle bir kampanya düzenlediklerini sorduğumuz okulun Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Gönül Canan şunları kaydetti:
“Çocuklarımızın, sevdikleri bir şeyi hiç tanımadıkları birine hediye etmelerinin, onların kişilik gelişiminde çok büyük etkileri olacağını düşündüm. Çünkü bilindiği üzere insanlardaki en kuvvetli duygulardan biri sahip olma isteğidir. Çocuklarımızın ve gençlerimizin, sahip olma-hükmetme eksenli günümüz dünyasında vermenin, paylaşmanın ve yardımlaşmanın önemini anlaması için en sevdikleri şeyler olan oyuncaklarını verecekleri bir kampanya yapmanın etkili olacağını düşündüm.
Kampanya da toplanan oyuncakları nereye gönderelim diye arkadaşlarla fikir alışverişi yaparken bir öğretmenimiz yeğeninin Mardin’in Kızıltepe ilçesinin bir köyüne yeni atandığını, çok zor şartlarda çalıştığını söyledi. Türkiye’nin en batısından, Kırklareli’den en doğusuna Mardin’e çocuklar vasıtasıyla bir “Kardeşlik Köprüsü” kurmak fikri bizi çok heyecanlandırdı ve seçimimizi bu yönde yaptık.
Okulun giriş katında bir stant düzenledik. Kampanyamızı öğrencilerimize duyurduk. Teneffüslerde gönüllü öğrenciler stantta durarak bağışta bulunanlarla ilgilendiler. Böyle bir kampanyayı düzenlemekten son derece mutlu oldular.”
* “Paylaşmaktan çok mutlu oldular”
İzci Lideri Reyhan Ağca’da böyle bir kampanyaya dahil olmaktan son derece mutlu olduğunu belirterek; “İzci yardımı severdir ilkesi ile yola çıktık. Mont, giysi, ayakkabı ihtiyacı olan kardeşlerimizi düşündük ve “Giyecek Kardeşliği” Kampanyası’nı başlattık. Kampanyamızı tüm öğrencilerimize duyurduk. Duyarlı öğrencilerimiz ve velilerimiz kampanyamıza destek verdiler. Öğrencilerimiz bir giysisini kardeşleriyle paylaşıyor olmaktan çok mutlu oldular. Kampanyamıza dönem sonuna kadar devam edeceğiz” dedi.      
* “Sımsıcak duygularla dolu mektupları heyecanla bekliyoruz”
4/B Sınıfı öğretmeni Havva Yüksel ve öğrencileri de okulda başlatılan “Kardeşlik Kampanyası” projesine “Mektup Arkadaşım” projesi ile destek oldular. Sınıf öğretmeni Yüksel proje ile ilgili olarak şunları kaydetti:
“Amacımız ülkemiz çocukları arasında sevgi-dostluk bağı kurmak ve bu bağı geliştirmektir. Ayrıca bu proje ile öğrencilerimizin, öğrendikleri yazım kurallarını uygulama, mektup yazma alışkanlığı kazandırma, duygu ve düşüncelerini yazıya aktarmada heyecanlı bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Öğrencilerimiz mektuplarına okudukları ve beğendikleri kitaplarını da ekleyerek kampanyaya daha bir anlam kattılar. Öğrencilerimiz şimdi Mardinli arkadaşlarından gelecek olan sımsıcak duygularla dolu mektuplarını heyecanla bekliyorlar.”  (s)
 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here