“Halkımız sağlığını önemsiyoruz”

117
Kırklareli İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Dr. Hakan Keçeci, insan sağlığının güvencesinin sağlıklı hayvansal ürünler ile teminat altına alınabileceğini belirterek..
HABER MERKEZİ
Kırklareli İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Dr. Hakan Keçeci, insan sağlığının güvencesinin sağlıklı hayvansal ürünler ile teminat altına alınabileceğini belirteerk şunları kaydetti:
“Günümüzde hastalıkların büyük bir bölümünün hayvan ve hayvansal ürünler kaynaklı olması nedeniyle sürdürülebilir gıda güvenliği kavramı ancak hayvan sağlığı ve refahının güvence altına alındığı ve sürdürülebilir hayvan yetiştiriciliğinin programlandığı bir çalışma ile sağlanabilmektedir. Hayvansal ürünlerin beslenmedeki gereksinimi; insan sağlığının hayvan sağlığı ile bir bütün olduğunu göstermektedir. Bu kapsamda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı görevlileri olarak bizlere hayvan sağlığı, hayvan refahı, gıda güvenilirliği ve halk sağlığı konularında büyük sorumluluklar düşmektedir.
Müdürlüğümüzde hayvan hastalıkları ile mücadelenin yanı sıra hayvanların kayıt altına alınması, halk sağlığı ve hayvan refahının korunması, hastalıkların teşhis ve tedavi hizmetleri ile sağlıklı hayvansal ürün elde edilmesine yönelik çalışmalar da gerçekleştirilmektedir.
Bakanlığımızın her yıl belirlediği periyodik dönemlerde sığır cinsi hayvanlar ile koyun ve keçi türü hayvanlar küpe takılmak suretiyle kayıt altına alınmaktadır. İl Müdürlüğümüz tarafından tüm yetiştiricilerimize hayvanları nakletmeden, hayvan pazarına, mezbaha ve kesimhaneye götürmeden önce zorunlu olan tüm aşıları yaptırmış olmaları, bu hayvanların her iki kulağında da mutlaka küpe olması ve resmi evrakların eksiksiz olması gerektiği konularında düzenli olarak duyurular yapılmaktadır.” (Savaş Eskici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here