“Haklar verilmez alınır”

5
Tekel işçilerine destek amacıyla bugün emek örgütleri tarafından yapılacak olan 1 günlük iş Bırakma Eylemi kapsamında saat 12.15’te Öğretmenevi’nde toplanacak gruplar Dingiloğlu Parkı önüne toplu şekilde yürüyecekler.

HABER MERKEZİ

Yapılacak olan eylemle ilgili olarak Eğiti-Sen Kırklareli Şube Sekreteri Seyfi Meriç, hakların verilmediğini ancak alındığını belirterek hakların alındığı platformunda sokaklar olduğunu belirterek şunları kaydetti:
“Türkiye’nin gündemi çok hızlı değişiyor ve güncelleşiyor. Bu gündemi biz emek örgütleri olarak yakalamak zorundayız. Çünkü biz şunu biliyoruz dünyanın hiçbir yerinde haklar verilmez alınır ve hakların alındığı platformda sokaklardır. Hak arama oturduğumuz yerden de olmuyor.
TEKEL 200 milyon dolar bir bedelle bir miktarla satıldı. Ama satın alan kişi bunu 800 küsur milyon dolara kısa bir süre sonra bir başkasına devretti. Yani 600 milyon doların üzerinde 700 milyon dolara yakın bir rant sağlandı. Bu rant nasıl üleşildi, nasıl paylaşıldı bunu bilmiyoruz ama herkes biliyor zannediyorum bazı şeyleri idrak ediyor.
Fakat şuan da 4C kapsamına alınmaya çalışılan 8 bin 500 TEKEL İşçisi iş güvencesiz, esnek çalışmayla mağdur edilmeye çalışılıyor, mahkum edilmeye çalışılıyor ve Başbakan çıkıyor diyor ki; “Ben yetimin hakkını yedirmem” peki işçilere şuan da ki hak edişleriyle işlerine devamı noktasında devlete yükü getireceği ne yüktedir. 25-30 milyon dolarlar civarındadır.
Peki 600 dolar gibi bir miktardan bahsediyoruz. Bu 600 milyon dolar tüğü bitmemiş bir yetimin hakkı değil miydi? Peki, bu 25-30 milyon dolar gibi bir kaynak şuandaki gibi bir statüleriyle işler çalıştırılırsa, onlara verilecek hak onun saydığı Başbakanın saydığı tüğü bitmemiş yetimlerden değil mi? 8 BİN 500 TEKEL işçisinin hakkı tüğü bitmemiş yetimin hakkı değil mi?
Tekrar ediyoruz eğer emek örgütleri, meslek örgütleri, halk bir şekilde bir yerden dur demezse bu gidişe, sosyal devlet yok ediyor, sosyal devlet tümden ortadan kaldırılarak tüccar devlet haline getirileceğiz. Bunun çıkış yeri neresidir biliyor musunuz arkadaşlar bunun çıkış yolu direnmekten geçer. Demokratik direnme hakkımızı kullanmaktan geçer. İşte bu noktada eğer bize bir şey olmaz diye düşünürsek, bize bir şeyler olacağı günler yakındır.
Bu kapsamda bugün TEKELl işçilerine destek anlamında işten çıkartılan iş hakları fes edilen 8 BİN 500 tekel işçisine destek anlamında yarın emek örgütleri anlamında bir günlük iş bırakma eylemine gidiyoruz, bir günlük genel greve gidiyoruz ama bu arada bunu görünür kılmak içinde bugün 12.45’te Dingiloğlu parkı önünde olacağız. Sesimizi alanlardan daha yüksek bir şekilde duyurmaya çalışacağız. Bu bağlamda saat 12.15’te Öğretmen Evi önünde toplanarak, Dingiloğlu Parkı’na doğru hareket edeceğiz.
Sizleri emek mücadelemize, demek demokrasi mücadelemize omuz vermeye çağırıyorum aslında bu yanlış bir deyim çünkü sizler emek mücadelesinden ve demokrasi mücadelesinden bu güne kadar ayrı durmadınız. Karılacağınızdan da eminiz ama daha direngen bir duruş sergilemek adına, daha kitlesel bir duruş sergilemek adına, sesimizi daha da yüksek tutabilmek adına yapabilecek daha da fazla bir şeyimiz yok.” (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here