Hacılarımızı 26 Ekim’de karşılayacağız

11
Hac farizasını yerine getirmek için bir ay önce kutsal topraklara giden Kırklarelili hacılar, yurda dönüş yapmaya hazırlanıyor.
HABER MERKEZİ
Hac farizasını yerine getirmek için bir ay önce kutsal topraklara giden Kırklarelili hacılar, yurda dönüş yapmaya hazırlanıyor.
Kutsal topraklarda hac vazifelerini yerine getiren, Kafile Başkanı İsmail Günay yönetimindeki 62 kişilik Hacı Kafilesi 26 Ekim 2014 Pazar günü Kırklareli’ye gelecek. 22 Eylül 2014 Pazartesi günü hac yolculuğuna başlayan Hacı Kafilesi, 26 Ekim 2014 Pazar günü Kırklareli’ye gelecek. Kutsal topraklarda Hac Vazifeleri’ni yerine getiren Hacılar Saat 13.00’da Atatürk Havalimanı’na inecek hacılar akşam saat 17.00’da Kırklareli’de olmaları bekleniyor.
* Haccın Önemi
İslâm şartlarının besincisi hac’dır. Hac, belli zamanda, belirli yerleri özel bir şekilde ziyaret etmektir. Hicretin dokuzuncu yılında farz olmuştur. Hac hem mal, hem de beden ile yapılan bir ibadettir. Belirli şartları taşıyan Müslümanların ömründe bir defa hacca gitmesi farzdır. Allah’ın her emrinde olduğu gibi haccın farz kılınmasında da birçok hikmetler ve faydalar vardır. Çeşitli ülkelerden mukaddes topraklara gelen, dilleri ve renkleri ayrı olan Müslümanların tek gaye etrafında bir araya gelmesi ve hep birlikte Allah’a yönelmesi İslâm kardeşliğini güçlendirir. Müslümanların birbiri ile tanışmalarını, birbirlerinin dert ve sıkıntılarına çare bulmalarını sağlar. Zengin-fakir her seviyede Müslüman’ın ihrama girerek ayni kıyafet içinde bulunması insanlara eşitlik fikrini aşılar, mahşer gününü hatırlatır. Sevgili peygamberimizin doğup büyüdüğü, İslâm dini’nin cihana yayılmaya başladığı kutsal yerleri görmek ruhlara manevi bir heyecan verir, dini duyguları kuvvetlendirir. Kutsal yerlerde insan kendisini Allah’a daha yakın hisseder, yaptığı ibadetlere kat kat fazla sevap verilir. Allah rızası için hac vazifesini yapan ve insanlara kötülük etmekten sakınanların (kul hakları hariç) birçok günahı bağışlanır. (Berkay Çamlı)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here