Haberimiz ses getirdi; Türk Ocağı binası restore ediliyor

16
Haberimiz ses getirdi; Türk Ocağı binası restore ediliyor

Kırklareli Il Genel Meclisi olağanüstü bir kararla toplandı. Mecliste 21 Aralık 1930 tarihinde Atatürk’ün görüşlerini halka hitap ettiği atıl durumdaki eski Türk Ocağı Binası’nın restorasyonu görüşülerek, karara bağlandı. Daha önceleri söz konusu bina ile ilgili basında yer alan haberlere istinaden 19 Aralık Cumartesi günü gazetemizde yer alan “Türk Ocağı tehlikede” başlıklı haberin ardından olağanüstü toplantı yapıldı ve TRAKAB’ın Kırklareli’ndeki ilk projesi de Türk Ocağı Binası restorasyonuna yönelik oldu. Il Genel Meclisi’nde bu kapsamda Eski Türk Ocağı Binası’nın restorasyon ve projesini yürütme yetkisinin ve proje tamamlandıktan sonra 5 yıl süre ile proje amaçlarına yönelik karşılıksız kullanım hakkının Trakya Kalkınma Birliği’ne verilmesine karar verildi.

Kırklareli Valiliği Atatürk Toplantı Salonu’nda 28 Aralık Pazartesi(dün) gerçekleştirilen meclis gündemi olağanüstü toplantı nedeni ile bir maddeden oluştu. Saat 11:00’da gerçekleştirilen Il Genel Meclisi Olağanüstü Toplantısı ilk olarak yoklama ve mazeret dilekçelerinin okunması ile başladı. Akabinde ise gündemin ikinci maddesinin görüşülmesine geçildi. Meclis Katip Üyesi Aydın Karakoç tarafından ilk olarak teklif raporu okundu.

Erol Akyüz; ”Bu bina ile ilgili olarak restorasyon, restitüsyon ve röleve projelerini hazırlattık”

Söz konusu madde ile ilgili teklif raporunun okunmasının ardından söz alan Il Özel Idaresi Genel Sekreter Vekili Erol Akyüz; ”Bu söz konusu bina eski tarihlerde bir Rum doktoru köşkü olarak yapılmış ve uzun süre kullanılmış. Daha sonra Türk Ocağı binası olarak kullanılmış. Ondan sonra da IIl Özel Idaresi Veremle Savaş Derneği’ne geçmiş, daha sonra da Il Özel Idaresi’ne sembolik bir bedel ile 3 Bin Lira ile satın almış.

Bu şekilde bu bina Il Özel Idaresi’ne geçmiş. Ancak çok yıpranmış bir bina. Ivedilikle restorasyonuna ihtiyaç var. Biz bu amaçla bu bina ile ilgili olarak restorasyon, restitisyon ve röleve projelerini hazırlattık. Edirne Kültür ve Tabit Varlıkları Koruma Kurulu tarafından bu projeler onaylandı, uygun bulundu.

Ama bugüne kadar ödenek temin edilemediğinden dolayı bir türlü restorasyonu yapılamadı. Ancak önümüze güzel bir fırsat çıktı diye düşünüyoruz. Geçtiğimiz aylarda Trakya Kalkınma Ajansı kuruldu. Onlar vasıtasıyla Avrupa Birliği Sınır Ötesi Işbirliği Programı çerçevesinde bildiğimiz kadarıyla 300 Bin Euro tutarında bir ödeneğin temin edileceği açıklandı. O bedelle de bu binanın restorasyonunun yapılacağına inanıyorum. Bunların da talepleri binanın restorasyonlarının, onarımlarının bittikten sonra 5 yıl süre ile kullanımına idare olarak biz bunu uygun gördük. Sizler de uygun görüyorsanız, bu bina ilimize kazandırılacak. Bu 5 yılın ardından yine Il Genel Meclisi nasıl uygun görürse o şekilde kullanılmaya devam edilecek.” dedi.

Aydın Karakoç; ”Gerçekten kentimizin turizm potansiyelini, yayla evlerini ayağa kaldırmaya başladık”

Akyüz konuşmasının akabinde ise söz alan Katip Üye Aydın Karakoç; ”Arkadaşlar sizlerin oyu ile Trakab temsilcisi seçilmiştim. Sizlere bazı açıklamalar yapmak isterdim ama şimdi bu konu elimize acil olarak geldiği için bu açıklamayı şimdi sizlere bulunmak istiyorum. Trakab bundan önceki genel kurulunda bir çok şeyler konuştu. Örneğin Edirne ilinde Tekirdağ ilinde Avrupa Birliği destekli projeler uygulanmış. Kalkınmaya yönelik Trakab’da bazı projeler uygulanmış. Ben de kalkıp sizlerin adına söz aldım. Kırklareli kenti üvey bir kent mi? Baktım projelerin hepsi Edirne’ye gidiyor. Avrupa Birliği destekli projeler yapıyorsunuz, lütfen bir- iki tane de pojeyi bize önceden yaptığınız çalışmaları, projeler geldiğinde bize hangi projelere kredi geldiği, hangi projeleri yapmak istiyorsunuz?

Bizlerin de kent olarak bilgi sahibi olma hakkına sahibiz. Bu bilgileri bize verin. Işte orada bu münfar üzerinde konuşmalar gitti ve ilk gelen projelerden birisinin bizim ilimize gelmiş olması sevindirici birşey. Avrupa Birliği bu kalkınma ajansı Trakab ile ilgili bir proje. 300 Bin Euro civarında bir proje bedeli bulunuyor.

Bu projelerin uygulanmasında belirli safhalar olacak. Öyle kısa süreli bir proje uygulaması değil. Çizimler bir şekilde tamamlandı ve bu bina ile ilgili bütün aşamalar tamamlandı.

Bu binanın kentimiz için restore edilmesi çok anlamlı birşey. Gerçekten kentimizin turizm potansiyelini, yayla evlerini ayağa kaldırmaya başladık. Bu meclisteki bütün arkadaşlarıma da bu çorbada ilk tuzu atanlar olarak görüyorum.

Ne kadar hızlı çalışılsa bile bir yıl içinde bitebilecek bir proje. Bina tamamlandığında gerçekten kentimize çok anlamlı bir bina kazandıracağız. Oradaki binaların da hızla restorasyonu getirecek. Projeyi başlatma aşamasına getirdiğinizde Kültür Bakanlığı bunun yüzde 70’ne kadar destek olabiliyor. Hep birlikte bu binalardan başlayrak Yayla’yı kalkındırdığımızda Kırklareli kentine çok önemli bir turizm potansiyeli kazandıracağız. Bu bir ivme olacak. Kırklareli kenti için olumlu bir çalışma olacağına inanıyorum. Bir an önce de bu çalışmanın biterek kente kazandırılmasını istiyorum.” diye konuştu.

Yapılan konuşmalardan sonra Meclisteki iki grup başkanı Metin Güvenç ve Hasan Dağ kısa birer konuşma yaparak madde ile ilgili  grup olarak olumlu oy kullanacaklarını söylediler.

Il Genel Meclisi Başkanı Tuna Soykan söz konusu maddeyi meclisin oturumuna sundu ve oy birliği ile kabul edildi.

Böylelikle yıllardır atıl bir halde olan Türk Ocağı Binası için yıllar sonra somut bir adım atılmış oldu. Başkan Tuna Soykan maddenin kabul edlmesinden sonra olağanüstü meclis toplantısını sonlandırdı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.