HABER YORUM

1
Günlerden Çilek Reçeli
Gülcan Kutlu
Yaz meyvelerinin olgunlaşması ile birlikte evlerde reçel yapma telaşı başladı. Şu sıralar geçtiğimiz günlerde Demirköy’de festivali de yapılan Çilek reçel için en ideal olgunluğa ulaştı. Çilek Reçeli yapmanın tam zamanı.
Tanıdığım ev hanımlarına bakıyorum da hepsi reçel yapma telaşına düşmüş durumda. Günümüzde organik ürünlere özellikle bayanların düşkünlüğü malum. Dalından koparılmış bir meyveyi aile halkına sunma çabasındalar. 
Geçen gün çilek reçeli yaparken sohbet ettiğim yaşlı bir teyzenin söylediği bir söz çok hoşuma gittiği gibi biraz da burukluk yaşamama sebep oldu. Eski yaşam şartlarının zorluğunu yaşamadığımız için sevdim sevinmesine ama onlar kadar doğal yaşayamadığımız için içimi bir burukluk kapladı.
“Her şeyin sahtesi çıktı be evladım. Biz eskiden domatesi, biberi, salatalığı yemek için yazın gelmesini beklerdik. Şimdi öyle mi. Kışın ortasında her şey var ama tadı tuzu yok ki. Ağzına alıyorsun kayış gibi.” 
Gözleri dolu dolu sözlerine şu şekilde devam etmişti. “Evet, eskiden hayat şartları belki zor gibi gözüküyor ama her şey daha güzeldi. Yediğimizin de yaşadığımızın da tadına varıyorduk. Şimdi öyle mi, herkeste her şeyde bir hoşnutsuzluk.”
Çilek tarlasına gidip dalından koparıp yemek bir başka oluyor. Bunu bizim gibi, bu şansa sahip insanlar çok iyi bilir. Şükür bu yıl çileğin bol olması ile bu zevki bol bol yaşadık. Kışın bu zevki yaşayamayacağımız için şimdi de çilek reçeli yapma telaşımız başladı. Çilek Reçeli her yerde satılıyor ama kendi yaptığının tadı da bir başka oluyor. 
Tarladan reçellik çilekler toplanacak, temizlenecek, şekere bastırılacak, ertesi gün kaynatılacak. Kaynarken çıkardığı o mis gibi çilek reçeli kokusunu kışın yemek üzere içimize sindireceğiz. 
Hazır Çilek Reçeli’nden söz etmişken bilmeyenler için kısaca yapımını ve inceliklerini öğrendiğim kadarıyla da anlatmış olayım.
Çilek bir gün öncesinden temiz bir kap içinde şeker ve meyve birer kat olarak yerleştirilir. Ertesi gün eğer sulanma fazla oluş ve dışarıdan su ilavesi gerek kalmamış ise doğrudan doğruya; sulanma az ise gerekli miktarda su ilave edilerek kaynatılır. Şuruptaki meyveler yumuşak olduğu için kaynama sırasında delikli bir kepçe ile meyveler başka bir kaba alınır ve şurup koyulaştırılıp istenilen kıvama gelince tekrar şuruba katılarak meyvelerin dağılması önlenir.
Reçelin kristalleşmesini önlemek için pişirme sırasında limon suyu veya limon tuzu kullanılmalıdır. Reçele limon suyu katıldıktan sonra iki dakikadan fazla kaynatılmamalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here