Gurur ve coşkuyla kutladık

10
* Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün tüm Dünya Çocukları’na armağan ettiği “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” tüm Türkiye’de olduğu gibi İlimizde törenlerle kutlandı. 
* Şenlik Yürüyüşü ile başlayan 23 Nisan Coşkusu, Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törenler devam etti. Festival Alanı’nda düzenlenen törende ise çocukların birbirinden güzel gösterileri başta protokol olmak üzere izleyiciler tarafından büyük alkış aldı.
HABER MERKEZİ
“23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı”  düzenlenen törenlerle kutlandı. Tüm yurtta coşku içerisinde kutlanan “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” ilimizde Şenlik Yürüyüşü ile başladı. 30 kişilik öğrenci gruplarından oluşan kortej saat 09.00’da Dingiloğlu Parkı önünde toplandı. Kortej davul-zurna eşliğinde Mustafa Kemal Bulvarı, Karaumur Caddesi, 100. Caddesi’ne takiben Şenlik Yürüyüşü yaparak Vilayet Meydanı’nda bulunan Atatürk Anıtı önüne geldi. 
* Çelenk sunma töreni yapıldı 
Şenlik Yürüyüşü’nün ardından çelenk sunma töreni saat 09.30’da Vilayet Meydanı Atatürk Anıtı önünde yapıldı.  Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu, Cumhuriyet Başsavcısı İlyas Yavuz, Kırklareli İl Milli Eğitim Müdürü İbrahim Korkmaz, Kamu Kurum ve Kuruluşların temsilcileri, Siyaset Parti Temsilcileri, Öğretmenler ve öğrencilerin katıldı. Kırklareli İl Milli Eğitim Müdürü İbrahim Korkmaz Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasının ardından, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı okunmasının ardından buradaki tören sona erdi. 
* Valilik Koltuğuna Alya Veral oturdu 
Kırklareli Valisi Esengül Civelek “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı”nda Valilik koltuğunu Hamdi Helvacıoğlu İlkokulu öğrencisi Alya Veral teslim etti. Çok heyecanı olan Kırklareli’nin yeni Valisi Alya Veral, Kırklareli İl Emniyet Müdürü Mehmet Emin Akay’ı telefonla arayarak, okul önlerinde güvenliği artırılması talimatını verdi 
* Festival Alanı’nda şenlik vardı. 
“23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” kutlamaları Festival Alanı’nda devam etti. Festival Alanı’nda düzenlenen törende ise çocukların birbirinden güzel gösterileri başta protokol olmak üzere izleyiciler tarafından büyük alkış aldı. Saygı duruşunu ardından Kırklareli İl Milli Eğitim Müdürü İbrahim Korkmaz programın açılış konuşmasını yaptı. Korkmaz yaptığı konuşmada şunları kaydetti; "Milletin bağımsızlığını yine milletin azim ve kararlılığı kurtaracaktır." inancıyla çıkılan yolda, 23 Nisan 1920 Cuma günü, Cumhuriyetimizin ve demokrasimizin temellerinin atıldığı, ülkemizin kışını bahara, baharını yaza çeviren Türkiye Büyük Millet Meclisimizin, açılışının, 95.Yıldönümü törenimize hoş geldiniz, günümüz kutlu olsun. Türkiye Büyük Millet Meclisi, vatana gönül verenlerin, gayretlerinin, azim ve kararlılıklarının, birlik ve beraberliklerinin sonucu oluşan diriliş ruhunun nişanesidir. Milli mücadeleyi başlatan; Kurtuluş Savaşını kazandıran; ulusal egemenliği, demokrasiyi, sevgiyi, kardeşliği, barışı tesis eden, işte bu diriliş ruhudur. Bağımsızlık tutkusuyla, birlik ve beraberlik içerisinde, büyük güçlüklerin üstesinden nasıl gelineceğini tüm dünyaya gösteren bu millet, aynı ruhla, birlik ve beraberlik içerisinde, bütün zorlukların üstesinden gelmeye hazırdır.
Hangi yaşta olurlarsa olsunlar sevdiklerine Çocuk diye seslenen Gazi Mustafa Kemal: "Çocuk vatan gibi sevilmeli, milletin hakkını korur gibi korunmalı" sözüyle çocuklara karşı olan hassasiyetini dile getirmiş ve bu günü tüm dünya çocuklarına Bayram olarak armağan etmiştir, işte tüm çocukları kucaklayan bu bayramda çocuklarımız dünya çocuklarıyla yarınların kardeşlik, sevgi ve dostluk dünyasını oluşturacak köprüleri inşa etmektedirler. Dünyanın şu anda içinde bulunduğu ortam, çocukların masumiyetlerine ve hoşgörülerine, dünde yaşanan küskünlükleri unutup bugün omuz omuza vererek kardeş olma ihtiyacını gözler önüne sermektedir. Çocuklarımız, insanlığın ortak umudu, geleceği ve en önemli hazinesidir. Sevgili Çocuklar, sevgili gençler; Aydınlık geleceğimizin, aydınlık yüzleri; Her biriniz, bu vatanın en kıymetli varlıkları ve paha biçilmez değerlerisiniz. Her şeyin en güzeline layık olan sizler; okuyan, anlayan, araştıran, düşünen, soran, sorgulayan, çözümcül eleştirilerde bulunabilen, günceli çağdaş yaklaşımlarla değerlendiren, yenilikçi, bilimi ve teknolojiyi yararlı bir şekilde kullanan, milli ve manevi değerlere bağlı, insan haklarına saygılı, evrensel insani değerleri tam olarak algılamış, kendine güvenen bireyler olarak yetiştiğiniz müddetçe, ülkemiz ve İnsanlık adına büyük bir kazanım olacağınızı aklınızdan çıkarmayın. Bu donanım;
sizi, ailenizi, milletimizi, ülkemizi ve insanlığı yüceltecektir. Yeter ki birikimli olmak
‘Çin çalışın; başarmak için samimi ve gayretli olun. "Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler, hepiniz, geleceğin bir gülü, yıldızı, bir mutluluk parıltısısınız! Memleketi asıl aydınlığa boğacak sizsiniz. Kendinizin ne kadar mühim, kıymetli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şeyler bekliyoruz." Sözleriyle çocuklarımıza olan güvenini ifade eden Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, istiklal Savaşımızın bütün kahramanlarını ve bu vatan için canını feda eden bütün şehitlerimizi, minnet ve şükranla anıyor; sevginin, kardeşliğin, hoşgörünün ve barışın hâkim olduğu bir dünyada yaşamak ümidiyle,   bugüne anlam katan geleceğimizin güvencesi çocuklarımızın ve milletimizin Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı en içten dileklerimle kutluyorum."
* Duran; “coşkuyla bu güzel bayramı kutlamaktan gurur duyuyoruz.”
Kırklareli İl Milli Eğitim Müdürü İbrahim Korkmaz’ın ardından Fahri Kasapoğlu Ortaokulu 7/B Sınıfı Öğrencisi Ahsen Duran günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. Duran yaptığı konuşmada şunları kaydetti;
“Bugün Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 95. yılına ulaşmanın heyecanını yaşıyor, bir Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı daha sevinç ve coşkuyla kutluyoruz. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal’in önderliğinde bir bağımsızlık meşalesi tutuşturulmuştur. Bu meşale, 23 Nisan 1920 günü Anadolu’nun dört bir yanını aydınlatan bir güneş haline gelmişti. Ülkemizin kışını bahara, baharını yaza döndürecek bir güneş… Sevgiye, barışa, dostluğa, çağdaşlığa, bilime, teknolojiye açılan aydınlık ve büyük bir kapıdır 23 Nisan. Sevinç ve gururla kutladığımız Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dünyanın ilk ve tek çocuk bayramı olarak tarihe geçmiştir. Bu bayram aracılığıyla tüm dünya çocuklarıyla ulusal egemenlik sevincimizi paylaşıyoruz. Tüm dünyaya sevgi, saygı, hoşgörü, dostluk, kardeşlik, barış mesajları vererek heyecanla, coşkuyla bu güzel bayramı kutlamaktan gurur duyuyoruz.
Ey bugünün çocukları, yarının sahipleri olan arkadaşlarım, Günümüzü aydınlatan, geleceğimize ışık tutan bağımsızlık meşalesini taşıma görevi bizlere düşecektir. Bunun için kendimizi her alanda geliştirmek, değerlerimize, sahip çıkmak yegane görevimiz olmalıdır. Bu duygu ve düşüncelerle Gazi Mustafa Kemal ve mücadele arkadaşlarını, şehitlerimizi, gazilerimizi saygı ve şükranla anıyoruz. Başta bugünü anlamlandıran çocuklarımızın, ülkemizin, milletimizin ve tüm dünya çocuklarının Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını en içten dileklerimle kutluyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum.” 
* Öğrencileri gösterileri büyüledi 
Yapılan konuşmalar ve okunan şiirlerin ardından öğrencilerin hazırladığı gösterilere geçildi. Hüsamettin Mehmet Ateş Anaokulu öğrencilerinin “Anadolu Ateşi” Dans Gösterisi, Şiir Okunması, Halk Oyunları Gösterisi, Fahri Kasapoğlu Ortaokul öğrencilerinin “Modern Dans gösterisi” Gösterisi, Resim ve Şiir Yarışmaları’nda dereceye giren öğrencilere ödül verilmesi, Tevfik Fikret Yatılı Bölge Ortaokulu Öğrencilerinin “Ritim Grubu Gösterisi” ile program sona erdi. (Kadir Sinici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here