Gurbetçiler yurda giriş yapmaya başladı

12
Yaşadıkları ülkelerden tatillerini ana vatan Türkiye’de geçirmek üzere gelen gurbetçi vatandaşlar, Kapıkule Sınır Kapısı’nda yurda giriş yapmaya başladı.

Yurt dışındaki izinlerin haziran ayının son haftası itibariyle başlayacak olması nedeniyle, gurbetçilerin yoğun girişlerinin temmuz ayı başlarında artması bekleniyor.
Yinede, okullarından ve çalıştıkları iş yerlerinden daha önce izin alan bazı gurbetçiler aralıklarla baba ocaklarına gitmek için Kapıkule Sınır Kapısı’nda girişlerini yapıyorlar.
Gurbetçileri sınır kapısında Türk Bayrağı ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin hazırladığı ”Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız, vatanınıza hoş geldiniz. Mehmetçik” yazılı pankart karşılıyor.
* ”Gurbetçi sezonu için tedbirler hazır”
Kapıkule Gümrük ve Muhafaza Başmüdürü Kaptan Kılıç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, gurbetçi sezonu için gerekli tedbirleri aldıklarını söyledi.
Kılıç, temmuz ayı başı itibariyle artacak yolcu girişleri için tam kapasite çalışacaklarını ifade ederek, şunları kaydetti:
”Esas yoğunluğumuz temmuz ayı başında olacak. 12 peron aktif olarak çalışacağız. Her peronda 2’şer gümrük memuru kayıt yapacak. Yolcularımızı bilgilendirmek için afiş ve led ekranlarla uyarılar yapıyoruz. Hazırlanması gereken evrakların yazılı olduğu bu ekran ve afişleri gören yolcularımız önceden evrakları hazırlıyorlar. Böylece vakit kaybetmiyoruz.
Kılıç, geçen yıl giriş rakamlarında rekor yakaladıklarını belirterek, ”12 Temmuz 2009 tarihinde 7 bin 200 aracın 24 saatte giriş işlemlerini gerçekleştirdik. Bu 12 saniyede bir araç geçtiği anlamına geliyor. Bunun mutlaka üzerine çıkmak hedefimiz. Hayırlı bir sezon geçirmeyi ümit ediyoruz.”
* Gurbetçiler ”Hasrete” dayanamıyor
Gurbetçilerden, Almanya’da yaşayan İbrahim Akbulut ve ailesi, tatillerini Samsun’da geçirmek üzere Türkiye’ye giriş yaptı.
Almanya’da 40 yıldır yaşayan İbrahim Akbulut, her yıl olmasa da sık sık Türkiye’yi ziyaret için geldiğini ifade ederek, ”Gurbetçinin hasreti hiç bitmez” dedi.
Niğdeli Raşit Gündemir ise 35 yıla yakın Avusturya’da işçi olarak çalıştığını ancak Avrupa’daki iş imkanlarının da son yıllarda kötüye gittiğini söyledi.
Bir başka gurbetçi Mehmet Kahraman da, 30 yıldır Norveç’te yaşadığını belirterek, şunları söyledi:
”Zamanında hayat şartları iyi diye gidildi gurbet ellere… Ama Avrupa’da yavaş yavaş standartlar azalıyor. Ana vatan bir başka, Türkiye’de hiç bir akrabam yok. Hepsi Norveç’te ama yine de sıla hasretiyle yanarak baba ocağına geliyoruz. Dünyada Türkiye gibi bir ülke daha yok.” aa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here