Güneş’i oldular

9
Kırklareli Üniversitesi (KLÜ) ile Kırklareli Cumhuriyet Başsavcılığı arasında “Annesinin Yanında Kalan Çocuklar için Zenginleştirilmiş Uyarıcı Ortam Oluşturulması İşbirliği “Güneşim Ol” Protokolü"nün imzaları 27 Mart 2015 tarihinde Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aykaç ile Kırklareli Cumhuriyet Başsavcısı İlyas Yavuz tarafından atılmıştı. 
HABER MERKEZİ
Kırklareli Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu Çocuk Gelişimi Bölümü, Kırklareli Cumhuriyet Başsavcılığı E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda anneleri ile birlikte kalan 0-6 yaş grubu çocukların bilişsel ve fiziksel gelişimlerini desteklemek amacıyla cezaevi yetkilileri tarafından belirlenen bir alanda  oyun odası oluşturup çocuklara eğitim verilmesi planlandı. 
“Güneşim Ol” Projesi, 3 Haziran 2015 Çarşamba Günü E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda, Kırklareli Valisi Esengül Civelek, Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aykaç, Kırklareli Cumhuriyet Başsavcısı İlyas Yavuz, Kurum Müdürleri, Projede görevli Öğretmenler Öğrenciler ve Hükümlü ve tutukluların katılımı ile hayata geçirildi.
 “Güneşim Ol” projesinin açılışı saygı duruşu ve istiklal marşı ile başladı. Açılış programı Projenin Tanıtım Sinevizyonu ve açılış konuşmaları ile devam etti. Açılış konuşmasını Bayan Hükümlü ve Tutuklular adına A. Ç. yaptı.  Güneşim Ol Projesi Ekibi, adına Kırklareli Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü 4. Sınıf Öğrencisi Nilay Özkan yaptı. Özkan, Konuşmasında Projeye destek veren herkese teşekkür etti.  Projenin Koordinatörü Gülsüm Mehdiyev’de projenin detaylarını anlatarak Başsavcı Yavuz ve Rektör Aykaç’a destekleri için teşekkür etti.
Proje Açılış Töreninde Konuşma yapan Rektör Prof. Dr. Mustafa Aykaç Şunları kaydetti;
“Dünyada olup biteni anlamak, yorumlamak ve sadece oradan almak değil, dünyaya da bir şeyler vermek gayesindeyiz. Bu proje de tam buna denk düştü. Toplumumuzla yani pergelin sabit kalan ayağıyla ilgili olarak faaliyette bulunduğumuz ilin mümkün olan her alanında Üniversite olarak gücümüz yettiği kadar bulunmak istiyoruz. Bu Projede emeği geçen Öğrencilerime Canı gönülden teşekkür ediyor ve hayatları boyunca başarılar diliyorum.”
Kırklareli Cumhuriyet Başsavcısı İlyas Yavuz’da programda konuşma yaparak; “Güzel bir başlangıç oldu. Cezaevinde çocuklar için farklı bir durum oluşturuldu. Samimiyetimizi, iyi niyetimizi, sevgimizi, saygımızı, muhabbetimizi ve güzelliğimizi bu tür faaliyetlere koyduğumuz zaman başarılı olmamız kaçınılmaz.  Günümüzde en çok Kadınlar ve çocuklar istismara uğruyor. bu tür olayların yaşanmamasını diliyorum. Bu projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.
Konuşmalardan sonra “Güneşim Ol” Projesi için hazırlanan çocuk odasının açılışına geçildi. Açılış kurdelesini, Vali Civelek, Başsavcı Yavuz ve Rektör Aykaç birlikte kesti. Hazırlanan Çocuk Odası, 35 Metrekare’den oluşmakta olup içerisinde Çocukların oynayacağı her şey mevcut.  Mini park, mini köpek evi, bahçe, Eğitim amaçlı kullanılmak üzere Boyama kitapları, sayı kitapları da odada mevcut. Odanın duvarları çocukların hayallerini süslediği “PEPE” Karakteri, Nasreddin Hoca Karakteri gibi karakterlerin resimleri çizilerek hayatlarında belki hiç görmedikleri karakterlerin resimleri ile süslendi. Odanın camları süslenerek dışarıdan Güneş alması da projenin adına uyduruldu. Projenin uygulandığı odanın kapısında da Güneş resmi dikkatlerden kaçmadı. Odayı gezenler de projenin güzelliğinin sergilendiğini ifade ettiler. (Selçuk Vurucu)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here