Güçlü olan haklı mı oluyor?

14
ORTAK AKIL
Özkan Başaran
Doğa’da güçlüye yaşam şansı vardır. Zayıflar elenirler. Doğa kanunu budur. Kendi dengesini oluşturur. 
İnsan denilen varlık ortaya çıkana kadar doğa kendine özgü kurallarıyla kendini dengeler ve kendini korurdu.
İnsanoğlu teknolojiyi yakalayınca doğanın dengesi bozuldu. Enerji kaynakları hoyratça kullanıldıkça çevre kirliliği doğayı altüst etti.
Güçlünün zayıfı yok ettiği doğa’da, artık insanoğlunun gücü doğanın dengesini tehdit ediyor. Ara sıra dengesiyle oynayan insanoğluna depremlerle, sellerle, tayfunlarla ve çeşitli afetlerle isyan etse de, doğa ile insanoğlunun bu güç savaşında kimin kimi yok edeceğini kestirebilen de yok gibi.
Doğa ile insan arasındaki güç savaşında kim galip gelirse gelsin kaybeden bütün canlı varlıklar olacaktır.
Doğa galip gelirse insanoğlunu yok edecek. İnsanoğlu galip gelirse doğayı yok ederken dolaylı olarak insanoğlu kendini de yok etmiş olacaktır.
Netice itibarıyla savaşların kazananı olmuyor. Her iki taraf da kaybediyor. Biri az kaybediyor, biri çok ama neticede kaybediyor.
Siyasi savaşlarda ise bazen bunun tam tersi olabiliyor. Duruma göre kazanan kaybederken, kaybeden de kazanmış oluyor.
CHP’de İlçe Kongreleri bu hafta sonu Babaeski İlçe kongresiyle devam edecek. Muhalefetin Adayı Özgür Onat.
İktidarın adayı da, mevcut İlçe Başkanı Hasan Ali Eren. Ama Babaeski’deki bu siyasi yarışta Özgür Onat’ın rakibi her ne kadar Hasan Ali Eren’miş gibi de görünse olay o kadar basit değil.
İktidarın adayı Hasan Ali Eren buz dağının görünen ucu. Buz dağının altında hangi güçler var? Özgür Onat sadece Hasan Ali Eren ile yarışa girse, açık ara seçim kazanır. Bundan kimsenin şüphesi yok. Ama kazın ayağı öyle mi? Ne yazık ki Babaeski’de çok haksız bir rekabet var.
Özgür Onat, aslında çok büyük güçlere karşı siyasi bir savaş veriyor.
Aslında Özgür Onat’ın gerçek rakibi Hasan Ali Eren değil. Esasında Özgür Onat, Vekil Kesimoğlu ve Başkan Hacı ile kıyasıya siyasi bir savaş verecek.
Sadece Babaeski’ye özgü Belediye Başkanı’nın makam korkusu var. CHP Delegesi’ndeki bu korkunun etkisi yetmezmiş gibi, buna bir de Vekil Kesimoğlu takviyesi ekleniyor. Akla gelmeyen her türlü siyasi baskılar yapıldığı iddia ediliyor. CHP’ye yakışmayan tehditlerin savrulduğu konuşuluyor.
Güç üstüne güç eklenince de Babaeski’de CHP Delegesi’nin güçlüye yanaşması için her türlü siyasi propaganda yapılıyor. 
Güçlünün yanında politika yapmak kolay. Güçlüye sığınmak da kolay. Kolay da, güçlünün yanında koltuk kazanmakla, güçlülerin askeri olmaktan öteye kim ne kazanmış bu nankör politikada acaba? 
Babaeski’de durum şimdilik böyle. Bu anlattığım baskılardan sonra, Vekil Kesimoğlu ve Başkan Hacı’ya karşı, Özgür Onat’ın aldığı her oy’u beş oy olarak kabul etmek gerekmez mi?
Özgür Onat bu devasa güçlere karşı dik duruşuyla büyük bir sempati topluyor. Daha şimdiden bir çok Babaeski’li halk da, CHP’liler de Özgür Onat’ın siyaseten geleceği kazandığını söylemeye başladı bile. Bugünlerde güçlüymüş gibi görünenlerin yaptığı her baskı hafızalara kazınacak. Siyaset çok uzun solukludur. Bakalım göreceğiz gelecekte güçlü olan haklı mı olacak?  Unutulmasın, tarih tekerrürden ibarettir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here